Volbeat

Datum akce: 
31. 10. 2019
Interpret: 
Místo: 

Volbeat SE VRACÍ DO ČESKÉ REPUBLIKY A SPOLU S NIMI I Baroness A Danko Jones!

Volbeat právě potvrdili návrat se svým sedmým albem Rewind, Replay, Rebound, které bude vydáno u společnosti Vertigo Records 2. srpna. „Motivací pro návštěvu studia bylo to, že máme stále co dokazovat - nejen fanouškům, ale hlavně sobě,“ říká Poulsen. „Nebyli bychom schopni nahrát tuto desku, kdyby nebylo práce, kterou jsme v minulosti udělali. Bez ohledu na to, jak stará kapela je, nebo kolik nahrávek jsme natočili, vždy budeme mít svůj specifický zvuk.“
Nahrávku Rewind, Replay, Rebound produkoval dlouholetý spolupracovník kapely Jacob Hansen spolu s Robem Caggianem a Michaelem Poulsenem. Jedná se o první studiové album s basákem Kasparem Boye Larsenem a pro dosažení zvuku alba se kapela opřela o nesčetné množství hostů.
Na několika skladbách s nimi opět spolupracovala doprovodná zpěvačka Mia Maja a ve studiu se také sešli s americkými Harlem gospel Choir. Zpěvák kapely Clutch Neil Fallon pak hostuje ve skladbě „Die to Live”.
Volbeat jsou jednou z nejúspěšnějších dánských rockových kapel posledních dvou dekád. Fungují úspěšně již od roku 2001 a na svém kontě má již šest řadových alb a dvě živé nahrávky. Popularitu si vychutnávají již od počátku své existence, a tak není divu, že v Dánsku všechna jejich studiová alba dosáhla na zlatý či platinový status. Jejich popularita však dávno překročila hranice jejich rodné země a už léta patří k vyhledávaným koncertním kapelám, které s milióny prodaných alb patři k ozdobám předních světových rockových festivalů.
Volbeat jsou kapela, která se rozhodla ignorovat hudební hranice a předsudky o škatulkách v hudebních stylech. Jejich jedinečnost a originalita totiž tkví ve skvělé kombinací rockabilly, metalu a původního Rock and rollu ve stylu Elvise Presleyho nebo Johnnyho Cashe. Možná i díky tomu získali v roce 2014 nominaci na prestižní cenu Grammy za song „Room 24“ v kategorii Nejlepší metalové vystoupení.
Volbeat se dali dohromady v roce 2001 v Kodani, hlavním městě Dánska. Zpěvák a kytarista Michael Poulsen hrál nejdřív v death metalové kapele Dominus, ale po nějaké době měli členové tamní death metalové scény plné zuby a kapela se rozpadla. Poulsen poté s několika kamarády a dalšími bývalými spoluhráči založil právě Volbeat. Ostatně jméno kapely vychází právě z názvu třetího alba Dominus z roku 1997.
Během let si kapela Volbeat prošla několika personálními změnami, v současné sestavě ale najdeme ještě dva spoluzakládající členy - Michaela Poulsena a bubeníka Jona Larsena. Současnou tvář kapely dále pak tvoří kytarista Rob Caggiano (ex Anthrax) a basák Kaspar Boye Larsen. Prozatím posledním kouskem v jejich diskografii je skvělé album Seal The Deal & Let’s Boogie z roku 2016, s kterým kapela zabodovala krom Dánska například i v Německu, Rakousku nebo Švédsku a posbírala za něj hned několik zlatých a platinových ocenění.

Baroness hrají eklektickou odnož technického heavy metalu s melodickými prvky a inteligentní kytarovou linkou naznačující vliv indie rockových a post-punkových kapel. Kapelu tvoří - John Baizley (kytara a zpěv), Gina Gleason (kytara), Nick Jost (basa) a Sebastian Thomson (bicí). Pocházejí z Lexingtonu ve Virginii, ale v roce 2003, tedy krátce po svém založení, přesídlili do Savannah v Georgii. Během jejich více než patnáctileté kariéry došlo v kapele k celé řadě personálních změn.
V období let 2004 a ž 2007 Baroness nahráli a vydali tři EPs - First, Second a A Grey Sigh In A Flower Husk což je společné EP s kapelou Unpersons, na které Baroness přispěli dvěma skladbami.
Své první album začali Baroness nahrávat až v březnu 2007. Vyšlo ve stejném roce a začalo se mu říkat podle barvy obalu The red Album. Setkalo se s velice pozitivními reakcemi a řada médií jej označila za album roku. Po personální změně na pozici kytaristy se Baroness o dva roky později opět odebrali do studia, aby nahráli druhé album, tzv. Blue Record, které produkoval John Congleton (The Roots, Explosions in the Sky, Black Mountain, The Polyphonic Spree). Nahrávku kapela podpořila vydatným koncertováním po boku slavnějších kolegů v čele s Clutch, Isis, MESHUGGAH, Janes Addiction, Faith No More, Deftones nebo Mastodon.
V roce 2012 vyšlo třetí album Yellow & Green, v rámci turné na její podporu se Baroness představili poprvé i pražskému publiku. V témže roce měla kapela ve Velké Británii těžkou autonehodu, ze zranění se její členové zotavovali několik měsíců. Před následujícím turné pak kapelu opustil bubeník i baskytarista. Zatím poslední nahrávka spatřila světlo světa koncem roku 2015 pod názvem Purple a Baroness ji vydali na svém vlastním labelu. Rok 2017 se pak nesl ve znamení příprav nahrávání novinky s novou kytaristkou a za skladbu z alba Purple přinesl nominaci na cenu Grammy v kategorii Best Metal Performance. 4. června 2018 pak Baroness vrátili i k nám a vystoupili v pražském Lucerna Music Baru. Na 14. června tohoto roku je naplánováno vydání novinky Gold & Grey, ze kterého kapela vydala zatím dva singly - Bordelines a Seasons.

Torontští Danko Jones patří mezi nejsledovanější kapely kanadské rockové scény a v jejich čele stojí shodou okolností stejnojmenný chlápek!
Od roku 1996 kapela ušla opravdu dlouhou cestu. Před dvaceti třemi lety byl Danko Jones jako hladový lev, který se snaží vymanit ze stojatých vod indie-rockové scény v Torontu. Pro tvorbu Danko Jones jsou typické melodické skladby s rockovým zvukem plným hutných riffů, jejich hudba je přesně jako když potkáte někoho, koho jste viděli jen v televizi a máte pocit, že jste staří dobří známí. Trio vydalo za svoji pestrou hudební dráhu již osm alb a na letošek chystá novinku s názvem A Rock Supreme, kterou ohlašuje skvělý singl We’re Crazy.
Frontman Danko Jones, ačkoliv nepochybně vychází z punkových zdrojů promíchaných mohutným zatřepáním šejkru s dalšími rockovými ingrediencemi, je jedním z posledních skutečných soulových zpěváků naší doby. Členové kapely si dobře uvědomují kořeny (punk)rockové muziky a netváří se jako arogantní ignoranti, co si myslí, že objevili Ameriku. Fakt, že zpěvákovi kapely koluje v žilách černošská krev, už jen logicky doplňuje poslední pomyslný kamínek do mozaiky manifestace Rock and rollové síly a zuřivosti, kterou můžete zažít na vlastní kůži i v rámci jejich pražského vystoupení.