Billy F Gibbons

Datum akce: 
26. 6. 2023
Interpret: 
Styl hudby: 
Místo: 

Billy F. Gibbons, zpěvák a kytarista ZZ Top, přiveze v červnu poprvé do České republiky svoji sólovou kapelu.
Americký zpěvák a kytarista ZZ Top Billy F. Gibbons ukáže 26. června v pražském O2 universu nejen svůj typický dlouhý vous, ale především to, proč je řazen k nejlepším blues-rockovým kytaristům historie. Vůbec poprvé v České republice zde tento držitel ceny blues Music Awards vystoupí se sólovou kapelou The BFGs, kterou vedle něj tvoří bubeník Matt Sorum (The Cult, GUNS N’ ROSES, Velvet Revolver) a levoruký kytarista Austin Hanks, který s Gibbonsem již dříve spolupracoval a který se v triu stará o rytmus. Diváci se tak mohou těšit na prvotřídní blues i jižanský Rock. Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketmaster a Ticketportal od 26. ledna, 10.00. Koncert pořádá v rámci série Prague International Bluenight agentura Liver Music.
Billy F. Gibbons je jako frontman s kapelou ZZ Top spojen přes půl století. V posledních letech se ale vedle toho úspěšně věnuje své sólové kariéře, kdy s triem The BFGs nahrál tři alba - v roce 2015 Perfectamundo ovlivněné afro-kubánskou hudbou, o tři roky později bluesové The Big Bad blues a v roce 2021 ceněné Hardware. Letošní turné začne 10. června ve Švédsku a vedle České republiky zavede Billyho Gibbonse do Finska, Norska, Dánska, Německa, Rakouska, Velké Británie, Francie, Belgie a Nizozemí.
Sám Gibbons říká: “Poslední turné ZZ Top bylo skvělé a rozhodli jsme se energii z něj přenést i na naše hudební alter ego. A tak vzniklo Toto turné! Těšíme se, že zážitek z koncertů The BFGs přineseme všem našim přátelům v Evropě a Velké Británii. Brzy na shledanou!”
Billy F. Gibbons se narodil v texaském Houstonu v roce 1950. Díky poslechu místního rádia se u něj rozvinula vášeň pro blues a Rock. První elektrickou kytaru dostal jako vánoční dárek v roce 1963. Když mu bylo čtrnáct založil první kapelu The Saints. V roce 1969 pak dal dohromady s baskytaristou Dusty Hillem a bubeníkem Frankem Beardem formaci ZZ Top. Gibbons po celý život sbírá staré kytary a vlastní velmi vzácné a oceňované kusy včetně té, která se stala jeho synonymem - Sunburst Les Paul Standard (které přezdívá Pearly Gates). Vedle hudby Gibbons vlastní několik automobilových patentů, je aktivním malířem a sbírá také vzácné africké umění a artefakty.

Vstupenky jsou k dostání v sítích Ticketmaster a Ticketportal od 26. ledna, 10.00. Koncert pořádá v rámci série Prague International Bluenight agentura Liver Music. Více informací na www.livermusic.cz.

Koncerty připravované agenturou Liver Music:
2023

The Residents (us) - 16. 2. 2023 / Praha - Divadlo Archa
Walter Trout (us) – 30. 5. 2023 / PrahaPalác Akropolis
Buddy Guy (us) - 16. 7. 2023 / Praha - kongresové centrum
Larkin Poe (us) - 31. 10. 2023 / Praha - Forum Karlín
Beth Hart (us) – 10. 11. 2023 / Praha - O2 Universum