Co nás čeká v Září

HOSTIVAR FEST
Zakončení hudebního léta bude ve velkolepém stylu. K oslavám výročí 10 let Hostivaru jsme pro Vás připravili HOSTIVAR FEST. Festival se bude konat v sobotu 2.9.2023 v areálu Golf Hostivař. Program bude nabitý, takže se máte na co se těšit! Ochutnávku z hudebního programu naleznete níže. Nebudou chybět ani stánky partnerských pivovarů a dobré jídlo.

Salif Keita
Malijský zpěvák Salif Keita bezesporu patří k největším legendám africké hudby. Zdejší publikum už ho nadšeně vytleskávalo na open air scénách festivalů Colours Of Ostrava a Respect. Klubový koncert 5. září 2023 v pražském Lucerna Music Baru však nabídne nejen rytmickou euforii, ale také intimnější setkání s ikonickým pěvcem.
Životní příběh Salifa Keity patří k těm románovým či filmovým, které se snad ani nemohly ve skutečnosti stát. Věřili byste scénáři o princi, který se stane vyděděncem, a nakonec dobude svět jako zpěvák? Jenže ten příběh je zcela pravdivý. Salif Keita se narodil 25. srpna 1949 v Djolibě jako potomek malijské královské rodiny, dokonce v přímé dědičné linii Sundiaty Keity, ve 13. století zakladatele Malijské říše. Zároveň však přišel na svět jako albín, což je v kultuře Mandinka považováno za velmi zlé znamení, a rodina Salifa zavrhla a vypudila. Nadaný mladík přitom podle šlechtických zvyklostí nesměl pracovat a ve studiu mu zabránila vada zraku. Jako teenager se od vznešeného rodu sám distancoval a aby se uživil, přestěhoval se v roce 1967 do Bamaka, kde začal zpívat a hrát v tamních klubech.
Štěstí se na Salifa usmálo, když byl přijat do stylotvorné, státem sponzorované kapely Super Rail Band de Bamako. Brzy se stal tahounem ansámblu, ale po třech letech, v roce 1973, přerostl jeho rámec. Tehdy nastoupil jako sólista do skupiny Les Ambassadeurs a zpěvákův věhlas poprvé přerostl hranice Mali. Když v domovské zemi v polovině 70. let zavládly politické nepokoje, žel zdaleka ne poslední, Keita snadno přesunul sídlo nejdříve na Pobřeží slonoviny a v 1984 do Paříže. Publikum na celé planetě dokázal zaujmout přirozeností, s jakou využíval prvky „západního“ rocku, popu a jazzu a latinskoamerické hudby, aniž by zapřel západoafrické kořeny. Ostatně po roce 2000 odmítl osud emigranta a vrátil se žít, tvořit a hledat inspiraci do Mali, bezpečnostním rizikům navzdory.
Africké publikum získal Salif Keita albem Mandjou (1978), už tehdy se mohl chlubit přízviskem „Golden Voice of Africa“. O mezinárodní věhlas v počínající zlaté éře World music se zpěvák přičinil afro-popovou deskou Soro (1987). A samozřejmě také vystoupením na památném charitativním koncertu pro Nelsona Mandelu v roce 1988 na stadionu ve Wembley, po boku hvězd jako STING, Peter Gabriel, Dire Straits či Stevie Wonder, jehož přenos v 67 zemích světa sledovalo na 600 milionů diváků.
Keitův kontakt s jazzovým a jazzrockovým světem zprostředkovali například na albu Amen (1999) věhlasní hosté jako Joe Zawinul, Wayne Shorter a Carlos Santana. Afrického pěvce ovšem inspirovaly také šansony na desce Sosie (1997). Publikum milující tradičnější, akustičtější sound africké hudby s nápadnějším využitím nástrojů jako kora a balafon pak Salif Keita nadchl deskou Moffou (2002) i následujícím titulem M’Bemba (2005). Lichotivou pověst majstrštyku získala také nahrávka La Différence (2009), z hluboké osobní zkušenosti albína reflektující témata odlišnosti, pronásledování a bezpráví. Mimochodem, hostují zde například americký jazzový kytarista Bill Frisell nebo originální libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf. Nadšené recenze a ohlas posluchačů si vysloužil i zatím poslední Keitův titul Un Autre Blanc (2018), kde mezi pozvanými hvězdami figurují beninská diva Angélique Kidjo či jihoafrický sbor Ladysmith Black Mambazo.
Salif Keita - zpěv, kytara / Bah Kouyate – doprovodný zpěv / Fatoumata Soubeiga – doprovodný zpěv / Guimba Kouyate – kytara / Harouna Samake - kamale n’goni / Madou Diabate – kora / Mohamed Kouyate - basová kytara / Moïse Sagara – bicí / Dauda Koné - djembe, konga / Mamoudou Dit Prince Koné - calabash

BJÖRK
BJÖRK oznámila turné Cornucopia, které zahájí v září tohoto roku v portugalském Lisabonu.
Turné Cornucopia, které vzniklo na základě posledního alba BJÖRK "Utopia", debutovalo
jako rezidenční show v newyorském klubu The Shed a sklidilo hvězdné recenze, přičemž
časopis Rolling Stone o něm napsal, že se jedná o "podívanou plnou špičkového zvuku
a obrazu". Nová show Cornucopia představuje původní pódiovou show s hudbou
z jejího repertoáru, přepracovanou tak, aby zahrnovala i hudbu z jejího aktuálního alba
"Fossora", které bylo nominováno na Grammy.
"cornucopia byla vždy zamýšlena jako svět pro utopii i pro album po ní .....
které je nyní venku pod názvem fossora .
takže jsem opravdu nadšená, že se tyto dva světy střetnou v premiéře,
letos na podzim v jižní evropě ,. " - BJÖRK
Cornucopia zahrnuje digitální vizuály vytvořené
mediálním umělcem Tobiasem Gremmlerem, Andy
Huangem, Nickem Knightem, M/M, scénografii
Chiary Stephenson, flétnový septet Viibra,
klarinetisty, harfistku, perkuse, elektroniku a řadu
nástrojů na míru implementovaných do inovativního
prostorového zvukového designu scény včetně
vlastní reverbové komory.

THE HIVES
THE HIVES VYDÁVAJÍ PO 11 LETECH NOVÉ ALBUM A PŘEDSTAVÍ HO I V PRAZE
Klasici Garage punkového žánru, švédští THE HIVES, vydávají po jedenácti letech novou desku. Album s názvem The Death of Randy Fitzsimmons představí 18. září v Lucerna Music Baru. Pro fanoušky je to ta nejlepší možná náhrada za zrušený koncert z roku 2021, který THE HIVES nemohli odehrát kvůli covidu. Po víc než dekádě od poslední desky jsou totiž všichni příznivci téhle švédské pětice po nové tvorbě opravdu hladoví. Pokud mezi ně taky patříte, tohle si nemůžete nechat ujít!
Ochutnávka z nového alba - singl Bogus Operandi: https://www.youtube.com/watch?v=XVK...
Vždy originální THE HIVES mají i pro víc než desetiletou pauzu ve vydávání nových věcí originální vysvětlení. Autorem jejich skladeb je totiž odnepaměti tajemný Randy Fitzsimmons a kapela tvrdí, že od vydání posledního alba Lex Hives (2012) s Randym nebyla v kontaktu. Zvláštní báseň a nekrolog ve švédských novinách dovedly THE HIVES k Fitzsimmonsově hrobce, namísto jeho Těla, ale bylo pod čerstvou hlínou několik nahrávek, obleky a kousek papíru s textem The Death Of Randy Fitzsimmons. Materiály pro jejich novou desku.
Legenda nebo ne, THE HIVES vyšlou do světa 11. srpna celkem dvanáct nových skladeb a podle úvodního singlu s videoklipem Bogus Operandi, se fanoušci můžou těšit na pořádnou pecku pěkně po hivovsku.
K novému albu říká frontman Pelle Almqvist: „Není na něm žádná vyzrálost nebo něco podobnýho. Protože kdo by chtěl vyzrálý Rock’n’roll? Mám pocit, že v tomhle vždycky lidi dělají chybu. ‚Je to jako Rock’n’roll, ale dospělý‘ – to nikdo nechce! V tu chvíli z toho vytrhnete to dobrý. Rock’n’roll nemůže dospět, je to věčný teenager a tohle album je přesně takové. Je to díky našemu nadšení a to se nedá předstírat.“
THE HIVES během své pětadvacetileté kariéry oslovili celý svět. Vyprodávali a vyprodávají stadiony, stáli na pódiích po boku legend od AC/DC po The Rolling Stones, prodali miliony desek. Nové studiové album bylo dlouho očekávané a první vlaštovka z něj potvrzuje, že THE HIVES, tak jak je fanoušci milují, jsou pořád v té nejlepší formě a že jejich turné bude vyladěné do posledního detailu.

BLINK-182
BLINK-182 se vrací na rozsáhlé celosvětové turné, na kterém se poprvé po téměř 10 letech setkávají Mark, Tom a Travis a představí i novou tvorbu.
Multiplatinová, cenami ověnčená skupina BLINK-182 oznámila své dosud největší turné, kolosální celosvětový
výlet, na kterém se Mark Hoppus, Tom DeLonge a Travis Barker poprvé po téměř deseti letech znovu sejdou.
Celosvětové turné, které produkuje společnost Live Nation, zahrnuje jejich vůbec první vystoupení v Latinské
Americe spolu se zastávkami v Severní Americe, Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu od března 2023
do února 2024.
Kapela také tento pátek 14. října představí svůj nový singl "Edging'', což bude poprvé po deseti letech, kdy byli
Mark, Tom a Travis společně ve studiu.
Součástí oznámení turné je také několik festivalových vystoupení v Latinské Americe a USA, mimo jiné
na festivalu Lollapalooza po boku Billie Eilish a Drakea, na novém hudebním festivalu Adjacent s Paramore
a na festivalu When We Were Young v roce 2023 s Green Day.

FROG LEAP
FROG LEAP do roka a do dne zpět na místě činu!
Neb srdce rockového baviče Lea tepe stále silně a je na správném místě, jeho úspěch a popularita neklesá.
A tak se na vás po svém loňském úspěchu do roka a do dne opět chystá se svou frenetickou show plnou osobitě pojatých bangerů. Heslo pro vstup: Party!

IAMX
Na podzim roku 2023 se vrátí temný kultovní elektronický projekt IAMX na rozsáhlé turné a zavítá také do Lucerna Music Baru.
Turné nazvané FAULT LINES1 přivede poprvé od roku 2019 na pódia Chrise Cornera a jeho koncertní kapelu. Zahrají bytelné klasické kousky IAMX, stejně jako nový materiál ze dvou nových alb, která vyjdou na jaře a na podzim roku 2023.
Očekávajte IAMX v plné síle – psycho-sexuální výbušné a vášnivé představení v kombinaci s ohromujícími divadelními světly a vizualizací, špinavým třpytem a nekonečnou existenciální potřebou splynout s diváky.
VZKAZ FANOUŠKŮM OD CHRISE CORNERA:
MOJI LIDÉ.
VIZTE NÁVRAT IAMX V PLNÉ SLÁVĚ NA TURNÉ V ROCE 2023! UŽ JSEM SAKRA READY VLÉTNOUT ZASE NA PÓDIUM A ROZJET PRO VÁS SVOU PSYCHO-SEXUÁLNÍ HUDEBNÍ TERAPEUTICKOU DRTIČKU. OČEKÁVEJTE ENERGII KAPELY, KLASIKU A NOVÉ PÍSNIČKY, KTERÉ SPATŘILY SVĚTLO SVĚTA.
POTŘEBUJI VÁS TAM. VŠECHEN TEN POT VŠECHNY TY SLZY VŠECHEN TEN SEX. PŘINESTE TO.