Koncert Bruce Springsteena se blíží – 28. května 2024, Letiště Praha Letňany

V minulém díle jsme se dostali do roku 1984, kdy je Bruce Springsteen se svým E Street Bandem ve studiu a nahrává. 4. června pak vychází ‘Born in the USA‘, jedno z největších alb všech dob, jehož statistiky jsou opravdu úchvatné. Sedm týdnů na špici žebříčku Billboard v USA, pět týdnů v Anglii, první místo v Austrálii, Kanadě, Německu, Nizozemí, Novém Zélandu, Norsku, Rakousku, Švédsku a Švýcarsku, druhé pak ve Francii, Itálii a Španělsku. Z alba bylo sedm singlů umístěných v Top 10. S třiceti miliony prodaných kopií je ‘Born in the USA‘ jedním z nejprodávanějších alb všech dob. Není také bez zajímavosti, že je to první album, které vyšlo na CD lisovaném ve Spojených státech. Dřívější alba, která u Columbia Records na CD vyšla, se vyráběla v Japonsku. Album bylo velmi oceňováno také kritiky a bylo nominováno na cenu Grammy. Na tu sice nedosáhlo (vyhrálo ‘Can’t Slow Down‘ Lionela Richieho), ale Springsteen cenu dostal za nejlepší rockový mužský pěvecký výkon s písní ‘Dancing in the Dark‘. Po vydání alba odchází kytarista Steven Van Zandt, kterého nahrazuje Nils Lofgren známý třeba z Crazy Horse Neila Younga, a E Street Band vyráží na turné, které trvá od června 1984 do října 1985 a jehož koncerty navštívilo skoro čtyři miliony diváků. Na tomto turné již také s kapelou vystupuje Patti Scialfa, která se později, v roce 1991, stává Springsteenovou manželkou.

V roce 1985 se Springsteen podílí na cenami Grammy ověnčeném charitativním projektu ‘We Are the World‘. Osmé album Bruce Springsteena ‘Tunnel of Love‘ vychází v říjnu 1987. Springsteen zde hodně používá automatické bicí a syntezátory, a i když na albu účinkují také členové E Street Bandu, je považováno za sólové. Springsteen opět dostává cenu Grammy za nejlepší rockový mužský pěvecký výkon, a to za píseň ‘Tunnel of Love‘. E Street Band vyráží na turné, které zahrnuje i památný koncert ve Východním Berlíně 19. července 1988. V témže roce ještě odehrají dvanáct benefičních koncertů pro Amnesty International (učinkují zde také Peter Gabriel, STING, Tracy Chapman a Youssou N'Dour) a poté Springsteen kapelu rozpouští a vydává se na sólovou dráhu, ač někteří členové s ním spolupracují i nadále a také Springsteen hostuje na některých albech svých kolegů. V roce 1992 vydává dvě alba ‘Human Touch‘ a ‘Lucky Town‘. Na obou z E Street Bandu spolupracují Roy Bittan a Patti Scialfa, nyní již Springsteenova manželka. Následuje roční turné k oběma albům, které končí v červnu následujícího roku. V témže roce Springsteen nahrává píseň ‘Streets of Philadelphia‘, pro film Philadelphia s Tomem Hanksem v hlavní roli, který se věnuje problematice AIDS. Píseň má pět nominací na Grammy a čtyři dostává. Dostává také Oscara a Zlatý glóbus a stává se celosvětovým hitem.

Dvanácté, a druhé akustické, album ‘The Ghost of Tom Joad‘ vychází v listopadu 1995 a Springsteen za něj dostává Grammy za nejlepší folkové album. V rámci turné, které je akustické, zavítá Springsteen pouze s kytarou v květnu 1997 poprvé do Prahy. Na tomto albu spolupracuje již více členů E Street Bandu. Je jakousi předzvěstí pěti-písňového EP ‘Blood Brothers‘, kdy se dává E Street Band opět dohromady a v roce 1999 vyráží na komerčně velmi úspěšné ‘Reunion Tour‘. Začíná tak druhá éra kapely, která pokračuje v natáčení a koncertování. Ke každému natočenému albu: The Rising (2002), Devils & Dust (2005), We Shall Overcome: The Seeger Sessions (2006), Magic (2007), Working on a Dream (2009), Wrecking Ball (2012) a High Hopes (2014) následovalo turné. V rámci Wrecking Ball Tour vystoupili 11. července 2012 také v Praze, kde téměř tří a půl hodinovou show sledovalo 24 tisíc lidí. Následují alba Western Stars (2019) a Letter to You (2020), která ovšem vycházejí v době covidové, a proto k nim nejsou žádná propagační turné.

Zatím poslední album vychází v listopadu 2022, obsahuje 15 písní, dosahuje osmého místa v žebříčku Billboard a je opět nominované na Grammy. V rámci turné, které začalo v únoru 2023, zavítá Bruce Springsteen se svým E Street Bandem také do Prahy. Díky agentuře Live Nation vystoupí 28. května 2024 na letišti v Letňanech. Kromě hlavní hvězdy se můžeme těšit také na ostatní muzikanty, kdy Garry Tallent, Steven Van Zandt, Roy Bittan a Max Weinberg jsou členové E Street Bandu už od

sedmdesátých let. Věřím, že všechny dorazivší čeká mimořádný (a pravděpodobně velmi dlouhý) kulturní zážitek a nezapomenutelná show.

Interpret: 
Styl hudby: