WURST

Datum akce: 
10. 2. 2022
Interpret: 

Rakouský extravagantní hudebník WURST a jeho T.O.M. Tour 2022

Kdo je vlastně WURST? Vousatá zpěvačka Conchita WURST, která v roce 2014 za velkého rozruchu vyhrála soutěž Eurovize a byla jednou z významných uměleckých postav rakouského hudebníka Thomase „Toma“ Neuwirtha, skrze kterou chtěl poukázat na netoleranci k odlišnostem, už to není. Pod jménem WURST a s vizáží nakrátko ostříhaného muže vyšlo Tomovi v roce 2019 třetí studiové album. A s novým vzhledem přišel i nový hudební styl. Elektronická a taneční hudba s texty, jež odhalují z Tomova života více, než kdy bylo možné prostřednictvím Conchity. Na album mělo navázat turné s názvem Tour Over Magnitude, kvůli pandemii koronaviru však muselo být přeloženo na rok 2022.
K vytvoření alter ega – Conchity WURST – přivedla Toma myšlenka stimulovat k odvaze lidi s odlišnou sexuální orientací, k uměleckému pseudonymu zase německá fráze „Das ist mir WURST“, česky „Je mi to buřt“. Když v roce 2014, oblečený do ženských šatů a s femininní vizáží kontrastující s hustými vousy, přesvědčivě zvítězil v Eurovizi se skladbou Rise Like a Phoenix, rozpoutala se napříč světem diskuse o sexuální identitě a diskriminaci nejen sexuálních menšin. WURST se sociálně angažuje a využívá svou popularitu k boji za lidská práva.
Vystoupil v Evropském parlamentu, vyprodával světové koncertní sály, stál na čele největších Pride Parades a na kus řeči se s ním setkal Generální tajemník OSN, považující Wursta se sloganem „Jsme nezastavitelní“ za velmi vlivného mluvčího komunity LGBT.
Po velmi úspěšném debutu Conchita a následném albu From Vienna With Love, natočeném s vídeňskými filharmoniky, překvapil WURST nejen změnou vizáže. Truth Over Magnitude je silným elektropopovým poselstvím, že bez ohledu na to, co si o něm někdo myslí, chce hrát hudbu, ve které se cítí dobře a v níž může uplatnit svůj výjimečný hlas.
S hudební kvalitou jde přitom u Wursta o důležitou roli příkladu, jak vzdorovat předsudkům a homofobii. „Ve světě YouTube a Instagramu vidím generaci mladých lidí, kteří sami sebe oslavují bez omezení. Prožívají svoji svobodu a individualitu. Oblékají se, jak chtějí, a dostávají se do situací, jež mohou přinést konflikty. Dokazuje to, že existují části společnosti, které sebevědomě vyjadřují názor, že nezáleží na tom, zda máte dlouhé vlasy nebo se hodíte do genderových rolí. Tihle mladí lidé jsou citliví a chytří. Když je vidím, jsem si jist, že naše svoboda bude růst.“