Metronome festival

Datum akce: 
22. 6. 202324. 6. 2023
Styl hudby: 

Metronome Prague 2023 pokračuje v plné síle a s odhodláním potvrdit své postavení nejvýznamnější hudební a umělecké události v Praze, a to za pomoci 8 samostatných scén s více než 50 hudebními projekty čítajícími přes 300 umělců, kteří na nich vystoupí. V žánrově bohatém hudebním programu plném zvučných jmen světové i tuzemské provenience si každý návštěvník bez rozdílu věku najde to své.
Již pošesté se bude Metronome Prague konat v areálu Výstaviště Praha, tedy přímo v centru hlavního města. A to je u akce takové velikosti opravdu výjimečné. Exkluzivní program není zdaleka vším, co nabízí – nebývalý komfort pro návštěvníky, dostatek míst k sezení, chill-out zóny nebo bohatá gastronomie umocňují celkový zážitek a přispívají k maximální spokojenosti návštěvníků.
Největší pražská mezinárodní hudební a umělecká událost začíná odkrývat programové karty šestého ročníku, který se uskuteční 22.–25. 6. 2023 na pražském Výstavišti. K nejsilnějším zážitkům bude bezesporu patřit hvězdný elektronický projekt M83.
Praha se může těšit na kapelu multiinstrumentalisty Anthonyho Gonzaleze a jeho zvukovou tsunami složenou ze syntezátorů, kytar, vokálů a epických refrénů.
Skupinu založili v roce 1999 na střední škole v Antibes Anthony Gonzalez a Nicolas Fromageau pod názvem M83, který byl inspirován galaxií Messier 83 v souhvězdí Hydry. Své první album „M83“ nahráli na jaře roku 2001 a již jejich druhá deska, „Dead Cities, red Seas and Lost Ghosts“, se setkala s mezinárodním ohlasem a vynesla je do nejvyšších pater elektronické hudební scény. V roce 2006, po americkém turné ke třetímu albu „Before the Dawn Heals Us“, Nicolas Fromageau skupinu opouští. Jednohvězdná M83 září dál a následují další úspěšná alba „Digital Shades Volume 1 (2007)“, „Saturdays = Youth“ (2008), „Hurry Up, We're Dreaming“ (2011), „Junk“ (2016) a „DSVII“ (2019). M83 získali v roce 2012 nominaci na MTVU Woodie Awards s videem k písni „Midnight City“ a v roce 2013 na Grammy Awards za alternativní dvojalbum „Hurry Up, We're Dreaming“.
Editors jsou čtyřčlenná alternativní kapela z Birminghamu, založená v roce 2002.
Hvězdnou kariéru skupiny odstartoval hned první singl „Bullets“, vydaný v roce 2005. Přelomový byl pro Editors rok 2007, kdy vystoupili jako jeden
z headlinerů na obřím festivalu Glastonbury a coby předkapela absolvovali s R.E.M. jejich evropské turné.
Skupina dosud vydala osm alb: „The Back Room“ (2005), „An End Has a Start“ (2007), „In This Light and On This Evening“ (2009), „The Weight of Your Love“ (2013), „In Dream“ (2015), „Violence“ (2018), „Blanck Mass Sessions“ (2019) a
EBM“ (2022).
Za své debutové album „The Back Room“ byli v roce 2006 nominováni na Mercury Prize, jejich druhý počin „An End Has a Start“ obsadil první místo v britské i americké hitparádě alb. Na Metronome Prague 2023 pod širým nebem představí nové album, které slibuje strhující kombinaci kytar a elektroniky.
White Lies nepatří ke kapelám s dlouhou historií, ale již dnes se řadí ke kultovním kytarovkám s armádou fanoušků po celém světě.
Jejich kariéru nastartovalo debutové album „To Lose My Life“ z roku 2009 s bombastickými refrény, které trojici kluků z Londýna vystřelilo ke hvězdám. Ve Velké Británii se dostalo na první místo hitparád a předznamenalo, že White Lies budou patřit k průlomovým kapelám desetiletí.
Skupinu založili v roce 2007 zpěvák a kytarista Harry McVeigh, baskytarista Charles Cave a bubeník Jack Lawrence-Brown ještě pod názvem Fear of Flying.
Do dnešních dnů vydali celkem šest alb, vedle již zmiňovaného „To Lose My Life“, „Ritual“ (2011), „Big TV“ (2013), Friends (2016) Five (2019), „As I Try Not to Fall Apart“ (2022).
Na deskách postupně kalibrovali svůj sound a rozšiřovali zvukovou paletu. Vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a nezalekli se ani dalších progresivních experimentů. A přesto se jim podařilo zůstat jednou z nejpevnějších rockových formací, která si nechává velké drama na pódium a mimo něj působí velmi nenápadně.
Kultovní elektronici Moderat předvedou audiovizuální show.
Moderat je ultimátní elektronická superskupina z Berlína, která během posledních dvou dekád definovala zvuk minimalistického techna a proslavila ho po celém světě. Formace vznikla spojením dvou ikon německé elektronické scény – Modeselektor, v němž se sešli Sebastian Szarya s Gernotem Bronsertem, a projektu Apparat, za kterým stojí Sasha Ring. Aktéři budoucího Moderatu se poprvé potkali v roce 2003 a už tehdy vyšly jejich první skladby, které nastínily směr, jakým se formace bude ubírat.
V roce 2009 vydali debutové album s průlomovým singlem "A New Error". Druhé s lakonickým názvem "II" vyšlo v roce 2013, třetí "III" je z roku 2016 a poslední album "MORE D4TA" spatřilo světlo světa v květnu 2022.
Živá vystoupení Moderat jsou ohromující kombinací techna, minimalistických elektronických žánrů a dechberoucích vizuálů, nad kterými levituje čistý vokál Saschy Ringa. Nejinak tomu bude i na jejich open air koncertu na Metronome Prague 2023.
Na pódiu zazáří éterická Aurora
Křehká severská bohyně je další senzací, kterou přinese Metronome Prague 2023.
Aurora Aksnes se narodila 15. června 1996 v norském Stavangeru. Svou první skladbu „Puppet“ vydala v roce 2012, následovaly písně „Awakening“ a „Under Stars“. První větší ohlas přišel v roce 2015 se skladbou „Runaway“. Přelomový byl následující rok 2016, kdy vyšlo úspěšné debutové album „All My Demons Greeting Me As A Friend“ a Auroře získalo pověst jedné z nejslibnějších evropských umělkyň. V roce 2018 následovalo EP „Infections Of A Different Kind“, na které navázalo album „A Different Kind Of Human“. Zatím poslední deska „The Gods We Can Touch“ vyšla v lednu 2022.
Aurora má na kontě i další významné úspěchy. Svůj jedinečný hlas propůjčila například severnímu větru v písni „Into the Unknown“ z Disneyovky „Ledové království 2“ (Frozen 2), kterou si naživo zazpívala s Idinou Menzel na předávání Oscarů. Napsala ústřední píseň pro film „Tajemná zahrada“ s Colinem Firthem a Julie Walters. Známá je také její spolupráce s The Chemical Brothers. Nenechte si ujít vystoupení této křehké severské bohyně na Metronome Prague 2023, které se nepochybně zařadí mezi vrcholné zážitky.
Jamiroquai – světová megastar v Praze oslaví 30 let na scéně
Světová megastar Jamiroquai přijíždí do Prahy, aby na Metronome Prague, kterým ožije pražské Výstaviště 22.–25. 6. 2023, rozjeli svou velkolepou hudební show.
Prahu čeká hvězdné léto. Na tradiční open air Metronome Prague míří řada světových skupin a interpretů nejrůznějších žánrů, kteří slibují dechberoucí hudební zážitky. Jamiroquai předvedou na hlavním pódiu svou velkolepou hudební show a oslaví 30 let působení.
„Celý tým Metronome Prague má radost, že po všech těch improvizacích v posledních třech letech zase můžeme nabídnout divákům program plný skvělých jmen. Děkujeme všem, kteří si kupují vstupenky s předstihem, a chtěl bych upozornit, že aktuálně cenově nejvýhodnější edice třídenních vstupenek bude brzy vyprodaná. V další edici je připraveno 6 000 kusů, ale za vyšší cenu. Těšíme se na hudební zážitky, které si příští rok všichni společně užijeme,“ říká promotér David Gaydečka. 


Britská multižánrová formace Jamiroquai vznikla v roce 1992. Jay a jeho kapela rozjeli svou kariéru velmi slibně a stali se jednou z nejoriginálnějších skupin počátku 90. let. Jejím zakladatelem a zároveň frontmanem je zpěvák a skladatel Jay Kay, vlastním jménem Jason Luis Cheetham, který se narodil 
30. prosince 1969 v anglickém Stretfordu.


Skupina vzešla z londýnského acid jazzového undergroundu a během svého působení vydala zatím osm studiových alb, kterých se po celém světě prodalo přes 26 milionů. Veleúspěšná skupina, která originálním způsobem propojuje acid Jazz, funk, soul a disco, se za dobu své existence sedmkrát probojovala do britského žebříčku Top 10 a s třemi alby se dostala až na jeho úplný vrchol. Jamiroquai získali také cenu Grammy, byli nominováni na Brit Awards, a dokonce mají zápis v Guinnessově knize světových rekordů za nejprodávanější funkové album všech dob.


Již svým debutem „Emergency on Planet Earth“ z roku 1993 vytvořili Jamiroquai nový hudební žánr, který ovlivnil celou řadu dalších hudebníků a umělců. V následujících letech skupina vydala dalších sedm alb: „The Return of the Space Cowboy“ (1994), „Travelling Without Moving“ (1997), „Synkronized“ (1999), „A funk Odyssey“ (2001), „Dynamite“ (2005), „High Times: Singles 1992-2006“ (2006), „Rock Dust Light Star“ (2010) a zatím poslední „Automaton“ (2017).
Jméno skupiny se zrodilo spojením názvu kmene Irokézů a multivýznamového slůvka „jam“. Tak vznikli Jamiroquai, jamující Irokézové, kteří vyznávají indiánskou přírodní filozofii „orenda“. Jméno se používá jak pro označení celé kapely, tak pro samotného Jay Kaye.