Jamie Cullum

Datum akce: 
19. 5. 2022
Interpret: 
Styl hudby: 
Místo: 

Jamie Cullum překládá pražský koncert na 19. května 2022
Jamie Cullum je britský hudebník, známý svými jazzovými skladbami, silně ovlivněnými současnou populární hudbou. Jazz-popový písničkář, skladatel a rozhlasový moderátor, především však zpěvák a klavírista, se doprovází také na další nástroje, včetně kytary a bicích.
Je obdařen charismatickým „chraplákem“ a vynikajícím klavírním projevem, uznání si získal za svou stylově širokou směs jazzu, melodického popu a rocku. Do hlavního proudu pronikl s alby Pointless Nostalgic z roku 2002 a Twentysomething z roku 2003, za které byl nominován na Grammy v kategorii Nejlepší jazzové vokální album.
Cullum, který byl brzy přirovnáván k Harrymu Connickovi Jr. a Norah Jones, se vypracoval v osobitého zpěváka a skladatele, schopného přecházet od vážných balad k popovým písním s nádechem ironického humoru. Je spoluautorem a interpretem písně „Gran Torino“ (2008) pro stejnojmenný film Clinta Eastwooda, jež mu společně s Eastwoodem vynesla nominaci na Zlatý glóbus za nejlepší původní píseň. Stylově se dále rozvíjel na albu Catching Tales z roku 2005, kde objevoval elektroniku, a deskách The Pursuit z roku 2010 a Taller z roku 2019, na nichž si osahal originální soft rock. Přesto se často vrací ke svým jazzovým kořenům, například na albu orchestrálních standardů Interlude z roku 2014. Jeho další nahrávky se dostaly do první dvacítky hudebních žebříčků. Poslední deska The Pianoman at Christmas s vánoční tematikou vyšla v listopadu 2020.

Mediálním partnerem koncertu je Český rozhlas Radiožurnál a časopis Reflex.