faUSt

Datum akce: 
20. 11. 2021
Interpret: 
Styl hudby: 
Místo: 

Otcové německého rockového undergroundu se vracejí do roku 1973, kdy střídali vydavatelské giganty a natočili své nejchytlavější album. Po devíti letech se na česká pódia vrací legendární představitelé německého experimentálního rocku, tentokrát pod pozměněnou značkou Faust. Na programu je návrat k albu Faust IV, jež poprvé vyšlo v roce 1973 a vedle řádky hitů nabízelo i zvukovou stěnu nazvanou KrautRock.

Faust měli být větší než Beatles – tak si to alespoň představoval producent Uwe NettelBeck. V roce 1970 přesvědčil vydavatelství Polydor, jež rozpadem Beatles a smrtí Jimiho Hendrixe právě utrpělo ztrátu citelnou ztrátu, aby to zkusilo s nepravděpodobnou partou z Hamburku. Šedesátá léta, jejichž závěr se nesl v duchu studiových experimentů a rozšiřování možností, vědomí i svědomí, stále doznívala, a tak šestice členů neznámých hamburských kapel dostala k dispozici spoustu času, rozpočet, dům ve vesnici Wümme, v něm kromě ubytování i studiové zařízení a zvukaře / vynálezce.

Podobných komunit a skrytých hudebních enkláv v Německu tou dobou ostatně vzniklo více – v Mnichově hospodařili Amon Düül, ve zrušeném kině kousek od Kolína zase Can, v Düsseldorfu se do tajného studia zavřeli Kraftwerk, „do lesů“ pro změnu prchli i členové Cluster… Všechny zmíněné sestavy se s rockovým idiomem vypořádaly tak svojsky, s potřebou navazovat na tradice avantgardy a elektronické hudby víc než na americké bluesové kořeny, až si toho všiml i britský tisk a přisoudil jim souhrnné stylové označení KrautRock. Na každý německý rockový hledač s ním byl spokojen…