Colours of Ostrava 2020 - přesunuto na rok 2021

Datum akce: 
15. 7. 202018. 7. 2020
Styl hudby: 

Nový termín: 14. - 17. 7. 2021. Děkujeme za podporu!

Vážení přátelé,

dlouhou dobu jsme doufali a věřili..., ale realita je tady. Nerada vám oznamuji, že letošní 19. ročník Colours of Ostrava jsme nuceni z důvodu koronavirových opatření přesunout na 14.–17. července 2021.

Vím, že jste se stejně jako my velmi těšili na každoroční festivalové léto. Téměř celý rok jsme letošní program připravovali tak, abychom vám opět přinesli řadu očekávaných hudebních zážitků a také mnoho překvapení. Věřili jsme, že pro vás máme nejlepší program v naší historii. Kvůli pandemii nelze nyní festival bezpečné pořádat a nám nezbývá než se podřídit dané situaci. Nejsme v tom sami, nikde na celém světě se nyní žádný festival nemůže konat. Svět se na chvíli zavřel a izolovaní jsme i my. Půlstoletí nikdo takovou situaci nezažil.

Již jsme začali intenzivně pracovat na přesunu letošního programu na příští rok, včetně hlavních hvězd a většiny dalších účinkujících. Zatím máme od zástupců kapel velmi příznivé ohlasy, jsme v tom spolu, a tak věříme, že si budeme vycházet vstříc. Letošní program nemůže skončit pouze na plakátech, a proto jsme maximálně odhodlaní jej realizovat v roce 2021.

Mám na vás velkou prosbu, podpořte nás nyní. Potřebujeme zcela vaši solidaritu. Bohužel na pandemii se nelze pojistit a naše investice do festivalu a záloh kapelám jsou obrovské. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na přesunutý termín a nesmírně bych si vážila toho, kdybyste si je ponechali, a tím náš festival, jeho myšlenku a jeho konání s tak rozsáhlým a kvalitním čtyřdenním programem podpořili. Chápu však, že někteří z vás v této složité situaci budete potřebovat peníze a požádáte o jejich vrácení. Dejte nám nějaký čas, abychom domluvili veškerá praktická opatření, o kterých brzy přineseme přesné informace. Jsme připraveni odpovídat na vaše otázky osobně na e-mailu [email protected], neobracejte se, prosím, ohledně vstupenek na jednotlivé předprodejní sítě. V případě, že čelíte existenčním problémům, napište nám, budeme se snažit najít rychlé individuální řešení.

Festival je a další měsíce bude především ve vašich rukou. Pokud si vstupenku z tohoto ročníku necháte na příští léto, umožníte nám šířit jeho myšlenky, tak jak jste ho zažívali v posledních letech. Hudební akce jsou úzce spjaty s emocemi. Jsme v euforii, když se nám podaří krásný ročník, a zklamaní, když to mezi umělcem a publikem nerezonuje. Prosíme déšť, aby byl milosrdný, a umělce, aby do svých vystoupení dali vše. Ale tohle je nekompromisní. Jsme bezmocní, je těžké se smířit s tím, když se vám rok práce a jeho vyvrcholení doslova vypaří před očima.

Nezastírám, že přesun ročníku necelé tři měsíce před startem, kdy je většina věcí již připravena a domluvena, představuje obrovskou zatěžkávací zkoušku. Nejen pro nás, ale také pro umělce, naše dodavatele, spolupracovníky, brigádníky, stánkaře a mnoho dalších, kteří jsou na festival navázáni. Přesto jsme optimisté – s podporou vás, našich návštěvníků, partnerů a podporovatelů festival přece jen uskutečníme, pouze o rok později. Počkáme si a pak tam budeme spolu. Za to vám bude patřit obrovský dík.

Opatrujte sebe, své blízké, přátele, buďte zdraví a plní optimismu. Uvidíme se na nejkrásnějším ročníku Colours of Ostrava v Dolních Vítkovicích v červenci 2021.

Zlata Holušová a celý tým Colours of Ostrava.

Na Colours of Ostrava míří rockeři The Killers, taneční hvězda Martin Garrix i jazzová klavíristka Hiromi.

K prvním potvrzeným hostům fóra Meltingpot patří odborníci na Čínu, autor Dalajlámovy kočky David Michie i spisovatel Robert Fulghum Praha.

Mezinárodní festival Colours of Ostrava přidává do letošního programu vedle již potvrzených hudebníků jako Twenty One Pilots, THE LUMINEERS či lp další velká jména: v roli hlavních hvězd přijede do industriálního areálu Dolních Vítkovic americká rocková superstar The Killers, která za svoji kariéru prodala přes 28 miliónů alb, získala nesčetné hudební nominace či ocenění (včetně Q Awards, Brit Awards či Grammy) a jejich strhující koncerty vyprodávají stadiony a největší festivaly po celém světě. V sobotu pak letošní ročník zakončí obrovskou taneční party Martin Garrix, jedna z největších osobností současné elektronické hudby. Mladý producent, který neustále posunuje hranice taneční hudby, byl za poslední čtyři roky třikrát vyhlášen vůbec nejlepším světovým DJem, má na svém kontě skladby s miliardovými přehráními i založení vlastního labelu a studia pojmenovaného dle obchodu se známkami svého otce.

K dalším nově potvrzeným jménům patří například zázračná japonská jazzová klavíristka Hiromi, divoká britská elektro-punková dvojice Sleaford Mods, kultovní osmdesátiletá brazilská zpěvačka Dona Onete, Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny míchající hip hop, trip hop, reggae a ska, strhující americká blues-rocková dvojice sester Larkin Poe, elektronická noise-popová formace HEALTH, odvázaní Folk-rockoví Hudson Taylor z Dublinu, řecká zpěvačka, herečka a tanečnice Marina Sattiv doprovodu ženské vokální skupiny, americká sonicko-psychedelicko-okultní dvojice Moon Duose speciálním videoartovým projektem, nastupující hvězda britského soulu Joel Culpepper, australští indie-folkaři Sons Of The East, magický zpěvák Radical Face, holandský producent elektronické hudby Bakermat, temná jihoafrická zpěvačka s nevšedním hlasem Anna Wolf, holandští Chef'Special spojující Rock, pop, hip hop a reggae, a v neposlední řadě portugalský hudebník OMIRI, který s neuvěřitelnou přesností mixuje naživo několik nástrojů s projekcemi a samply tradičních vesnických zpěváků.

„Letošní nabídka je neobyčejně pestrá -od rockové legendy, přes velkou taneční hvězdu, široké zastoupení současné africké hudby až po energický funky a soul,“ říká na úvod ředitelka festivalu Zlata Holušová. “Jde o nejnákladnější program v naší historii, snažíme se i v prostředí rostoucích cen nejen zahraničních headlinerů o další zlepšování a dosažení nových met. Při výběru všech hudebníků -od největších po ty méně známé -je pro nás nejdůležitější, aby si návštěvníci z jejich koncertů odnášeli neopakovatelné a nezapomenutelné zážitky,” doplňuje Zlata Holušová.
K již dříve ohlášeným kapelám v programu Colours of Ostrava patří Twenty One Pilots(USA), THE LUMINEERS(USA), lp(USA), Youssou N ́Dour(Senegal), Sigrid(Norsko), Wardruna(Norsko), Tindersticks(Velká Británie), Tones and I(Austrálie), Meute(Německo), Meduza(Itálie), Black Pumas(USA), Fatoumata Diawara(Mali), KOKOKO!(Demokratická republika Kongo), The Hatters(Rusko), Muthoni Drummer Queen(Keňa), Ivan & The Parazol (Maďarsko), Fofoulah(Velká Británie/Senegal/Gambie)a Bazzookas(Nizozemsko).

Celkově na letošním ročníku vystoupí přes 120 zahraničních a domácích kapel všech žánrů -další jména přibydou na divokou Drive stage, elektronickou YouTube stage, alternativní Full Moon stage, domácí na Kofola CS stage i do sálu Cylinders Gong stage. Na festivalu nebude chybět tradičně bohatý nehudební program -divadla, workshopy, filmy, výtvarné instalace a především se po boku Colours of Ostrava uskuteční již pátý ročník mezinárodního fóra Meltingpot. Celkově v areálu Dolních Vítkovice proběhne přes 450 programových bodů na 24 venkovních i krytých scénách.

Diskusní fórum Meltingpot nabídne opět pestrou škálu témat. „Od aktuálních společenských a politických otázek přes oblast lidských práv, médií a dezinformací, digitalizaci a humanismus, příležitosti a hrozby kyberprostoru, až po vědu, vzdělávání, literaturu, hudbu, zdraví, životní styl, cestování a osobní rozvoj,” vypočítává Zlata Holušová. Na návštěvníky bude čekat řada interaktivních překvapení z vědy a techniky i letošní novinka -soutěžní debaty v oxfordském stylu. Prvními potvrzenými hosty z oblasti mezinárodních vztahů, kteří budou diskutovat o Číně jako žhavém současnému tématu, jsou americký bezpečnostní analytik, specialista na čínskou politiku a armádu Peter Mattis nebo někdejší korespondentka z Číny, politoložka a novinářka Didi Kirsten Tatlow. Na lidská práva, média a medializaci globálních politických problémů se specializuje mezinárodní korespondentka CNN Arwa Damon, oceňovaná za četné reportáže z ozbrojených konfliktů. Meltingpot nabídne tradičně scénu věnovanou osobnímu rozvoji s nejrůznějšími workshopy. Návštěvníci si vyzkoušejí například metodu Somatického prožívání s německou terapeutkou Dhyani Marií Kovar. O hudební zážitek se postará multiinstrumentalista, hudební eklektik a interpret (nejen) duchovní hudby Girish. “Speciální workshopy se zaměří výhradně na ženy, ženské kruhy rozproudí magická hudební skupina Lemmaz alžírské pouště, v čele se zpěvačkou Souad Aslaa léčitelkou Hasnou El Becharia,” dodává Zlata Holušová.Z Austrálie do Ostravy zamíří spisovatel a průvodce meditací David Michie, autor světového bestselleru Dalajlámova kočka a knih o bdělé pozornosti. Mezi další letošní řečníky ze světa literatury patří nositel Řádu britského impéria, básník, dramatik, spisovatel a performer Lemn Sissaynebo českému publiku dobře známý a oblíbený americký spisovatel Robert Fulghum.

Devatenáctý ročník festivalu Colours of Ostrava po boku s pátým ročníkem fóra Meltingpot se koná od 15. do 18. července 2020.
Čtyřdenní vstupenky jsou v prodeji ve festivalovém e-shopu na www.colours.cza v sítích GoOut a Ticketportal. Více informací na www.colours.cza o fóru Meltingpot na www.meltingpotforum.com. Partneři Colours of Ostrava: Generální partneři: Česká spořitelna a Liberty Ostrava.
Za podpory statutárního města Ostrava. Hlavní partneři: Radegast, Cylinders Holding, RESIDOmo. Exkluzivní partner: Česká televize. Generální mediální partneři: MF Dnes, Hitrádio Orion.

Videoklipy:
The Killers -Smile Like You Mean It: https://www.youtube.com/watch?v=ZAE...
Martin Garrix -Animals: https://www.youtube.com/watch?v=gCY...
Hiromi -BBC Proms 2017: https://www.youtube.com/watch?v=PmK...
Sleaford Mods -Discourse: https://www.youtube.com/watch?v=GuY...
Dona Onete -Banzeiro: https://www.youtube.com/watch?v=iBa...
Larkin Poe -Preachin' blues: https://www.youtube.com/watch?v=cEW...
Dubioza Kolektiv -Wild Wild East: https://www.youtube.com/watch?v=1Bg...
Bakermat -Baianá: https://www.youtube.com/watch?v=iaG...
Chef'Special -Amigo: https://www.youtube.com/watch?v=LRP...
Hudson Taylor -Care (Live at the Olympia): https://www.youtube.com/watch?v=nO8...
Marina Satti -live at WOMEX 19: https://www.youtube.com/watch?v=2NF...
Joel Culpepper -Woman: https://www.youtube.com/watch?v=CGs...
Moon Duo -Cold Fear: https://www.youtube.com/watch?v=VwZ...
Anna Wolf -Believer: https://www.youtube.com/watch?v=NSQ...
Omiri -Canarinho -Live: https://www.youtube.com/watch?v=AuV...
Sons Of The East -Silver Lining: https://www.youtube.com/watch?v=fS5...
Radical Face -The Mute: https://www.youtube.com/watch?v=QRq...