Angelique Kidjo

Datum akce: 
7. 11. 2023
Interpret: 
Styl hudby: 
Místo: 
Festival: 

Legendární africká zpěvačka čerstvě oceněná prestižní Polar Music Prize představuje vlastní osobité pojetí kultovního alba kapely Talking Heads.

Angelique Kidjo svým hlasem plným radosti, impozantní pódiovou prezentací a chytlavou směsí afrobeatu, jazzu, R&B a funku ohromila publikum po celém světě. A nejen publikum, ale i odbornou hudební veřejnost. Letos získala prestižní cenu Polar, kterou obohatila svoji dosavadní sbírku pěti Grammy. V roce 2021 ji časopis Time zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa a vyjádřil tím Kidjo uznání nejen za sílu hudby, ale také za její práci vyslankyně dobré vůle UNICEF a bojovnice za práva žen v Africe. Uznáním nešetří ani její kolegové. Když skladatel Philip Glass v roce 2019 premiéroval svou 12. symfonii, trval na tom, aby se pozice sólistky ujala právě Kidjo. Rodačka z Beninu je zkrátka v kurzu.
Na koncertě Prague Sounds představí Kidjo jeden ze svých nejambicióznějších a nejzajímavějších projektů. Skladbou za skladbou provede posluchače svými předělávkami alba Remain in Light od kapely Talking Heads, které vyšlo v roce 1980. Kidjo vydala svou verzi alba v roce 2018, produkoval ji Jeff Bhasker (známý mj. spoluprací s umělci jako Kanye West či Drake) a podílel se na ní legendární afrobeatový bubeník Tony Allen. Její volba převzít album od newyorské kapely z tehdejší art-rockové nové vlny není ani zdaleka tak podivná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na původním albu Remain in Light (produkovaném Brianem Enem) byli David Byrne a jeho kolegové při tvorbě písní jako Born Under Punches, Once in a Lifetime nebo Houses in Motion silně ovlivněni africkými polyrytmy, stejně jako tvorbou nigerijského zpěváka jménem Fela Kuti. Samotná Kidjo vzpomíná, že když album slyšela poprvé, pomyslela si: „Možná je to Rock'n'roll, ale je v tom něco afrického... a je v tom něco, co mi převrací hlavu vzhůru nohama.“
Kidjo se za album Remain in Light dočkala uznání kritiky nejen díky tomu, že z originálu vybrala a rozšířila jeho africkými prvky inspirované skladby, ale také za to, že se dokázala vžít do Byrneových někdy až primitivních textů a vrhnout na ně nové světlo. Kidjo a Byrne jsou dlouholetými přáteli a vzájemnými obdivovateli. Byrne se ostatně ke Kidjo připojil na pódiu v newyorské Carnegie Hall, aby na oslavu alba zazpíval Once in a Lifetime. Zdá se tak příhodné, že přibližně po čtyřiceti letech našlo album Remain in Light v interpretaci Angelique Kidjo nový život.