Habib Koité & Bamada

Datum akce: 
4. 11. 2021
Styl hudby: 
Místo: 

Habib Koité nechá v Praze sálat africké slunce

Koncerty malijského písničkáře a virtuózního kytaristy Habiba Koité a jeho hvězdné kapely Bamada jsou nezapomenutelné. Vždy z nich vyzařuje optimismus a radost, která se s jistotou přenese i na publikum 4. listopadu v pražském KZ Domovina.

Duchovně i fyzicky osvěžující pocit ze struhujících vystoupení může zdejší početné publikum potvrdit díky dlouholetým zkušenostem, vždyť Habib Koité se do Česka vrací pravidelně. V Praze zahrál naposledy v dubnu 2019. Pozitivní náladě přitom nepřekáží sociální podtext řady písní. Ačkoliv se v nich zpívá o chudobě, problémech životního prostředí nebo lidské lhostejnosti, písničkář nikdy neztrácí naději. Svým „veselým bojem“ proti netoleranci a tmářství dokáže povzbuzovat.

Tvorba Habiba Koité se stala málem synonymem malijské hudby. Ostatně i název kapely Bamada znamená v překladu „Bamačané“, tedy obyvatelé hlavního města saharské země. Samotný písničkář ovšem přišel na svět 27. ledna 1958 v senegalském městě Thiès. Pochází ze šlechtické linie etnické skupiny Khassonké, z rodu vážených griotů – královských trubadúrů a kronikářů zároveň. Vyrostl obklopen sedmnácti bratry a sestrami a na kytaru se naučil jako samouk, když doprovázel svoji mámu.

K unikátnímu Habibovu stylu hry přispěl i fakt, že si kytaru naladil v podobném otevřeném ladění, jaké používají hráči na západoafrickou loutnu n’goni. Rád totiž poslouchal dědečka, který hrál právě na n’goni. Přes nesporný muzikantský talent se však měl Habib Koité stát inženýrem. Dokud nezasáhl strýček, který doporučil Habibovi studovat raději na Národním institutu umění v Bamaku. Habib započal seriózní studia hudby v roce 1978 a svůj talent rychle potvrdil. Do půlroku už řídil prestižní školní ansámbl INA Star a po čtyřletém studiu rovnou dostal nabídku pedagogického místa. Zároveň začal vystupovat se zásadními osobnostmi malijské hudby, Toumanim Diabaté či Kélétiguim Diabaté. Legendární hráč na balafon Kélétigui Diabaté (1931-2012, Salif Keita, Lionel Hampton, Ella Fitzgerald) se dokonce později stal řádným členem Habibovy skupiny a zůstal jím až do své smrti.

Kapelu Bamada založil Habib v roce 1988 a brzy s ní začal získávat ohromnou popularitu nejen v západní Africe, ale doslova po celém světě. Jedním z průlomů se stalo vítězství na francouzském Voxpole Festivalu 1991, které mu umožnilo financovat první profesionální nahrávky. Následovala cena Radio France International Discoveries, první mezinárodní turné a albový debut Muso Ko (1995). S dalšími alby Ma Ya (1998) a Baro (2001) už Habib sklízel úspěchy i v USA, kde se mu dostalo ohromné podpory tamních hvězdných „fanoušků“, písničkáře Jacksona Brownea a zpěvačky a slide kytaristky Bonnie Raitt, která přizvala maliského hudebníka i na svoje album Silver Lining (2002). Koité se dokonce stal jedním z mála afrických umělců, kteří vystoupili v populárním televizním show Late Night With David Letterman.

Ačkoliv Habib dostal od novinářů lichotivou nálepku „malijský Eric Clapton“, racionálně se tomuto příměru brání. Upozorňuje, že svým úsporným a funkčním přístupem ke hře na kytaru může připomínat spíše jednoho z Claptonových inspirátorů, JJ Calea. Navíc nemá Habib nejmenších pochyb, že jeho kořeny tkví v africké půdě, i když s chutí využívá kosmopolitní „vynálezy“ včetně kultivovaných postupů písničkářské scény, rocku, latiny či reggae. Jak dobře si rozumí původní africké „pouštní blues“ s tím v Americe zdomácnělým ostatně dokazuje i Habibova spolupráce s americkým bluesmanem Ericem Bibbem, korunovaná albem Brothers In Bamako (2012).

Zatím posledním titulem, který obohatil Habibův repertoár, je album Kharifa (2019). Skupina Bamada doprovodí Habiba v obsazení Abdoul Wahab Berhé (baskytara, západoafrická loutna kamale n‘goni), Issa Koné (kytara, banjo, sbor), Charly Coulibaly (klávesové nástroje, sbor), Mama Koné (perkuse, sbor) a Mahamadou Koné (tzv. mluvící buben, dýňový buben bara a další africké perkuse). A jedno je jisté. Aťsi bude podzimní počasí třeba pošmourné, s Habibem se alespoň na chvíli vrátí léto.

Habib Koité – zpěv, kytara / Abdoul Wahab Berhé – baskytara, kamalé ngoni / Issa Koné – kytara, banjo, doprovodný zpěv / Charly Coulibaly – klávesy, doprovodný zpěv / Mama Koné – perkuse, doprovodný zpěv / Mahamadou Koné - tamani (talking drums), barra

https://www.youtube.com/watch?v=g4F...
https://www.youtube.com/watch?v=iYD...