Metronome zahájí již ve středu koncertem Davida Kollera & Queens Orchestra

Festival: 

Je nám potěšením vám oznámit, že o zahájení Metronome Prague 2023 se postará David Koller s ukrajinským Queens Orchestra. První koncert letošního ročníku se odehraje ve středu 21. června na Moon stage v areálu pražského Výstaviště. Začátek akce je v 18 hodin. Vstupenky můžete zakoupit od středy 19. dubna, zpočátku za 690Kč v limitované edici 200 kusů, poté se cena zvýší.
Zveme vás na koncert, který jsme připravili v kontextu mezinárodních událostí. Síly spojí hudebník David Koller se svojí kapelou a ryze dámský Queens Orchestra. Dámy momentálně pobývají mimo Ukrajinu a jejich muži jsou zapojeni do vzniklé situace. Jsme rádi, že jak ony, tak David Koller přijali pozvání a zahrají společně. Tento extra večer má zvláštní vstupenku, kterou si jakožto držitelé permanentek na Metronome můžete pořídit za zvýhodněnou cenu.
Queens Orchestra, tedy orchestrální projekt sedmnácti žen, které hrají pod taktovkou Oleksandry Korobkové na více než dvacet hudebních nástrojů, představí pestrou škálu hudebních stylů od moderní klasické hudby, přes Jazz, Rock, pop a další žánry.
"Společnou spolupráci Queens Orchestra a Davida Kollera nám nabídli organizátoři festivalu Metronome. Davidovu tvorbu jsem samozřejmě znala již dříve a vždy jsem ho považovala za vynikajícího hudebníka. Práce s Davidem je pro nás především novou a zajímavou zkušeností. V našem repertoáru jsou i díla v rockových aranžích, ale s rockovými muzikanty na tak vysoké úrovni jsme ještě nikdy nepracovaly. Jsem si jistá, že to bude úspěšná a kreativní spolupráce, která se později může rozvinout i ve vznik něčeho nového. Moc se na to těšíme," popisuje pro Metronome Prague zakladatelka a dirigentka Queens Orchestra Oleksandra Korobková. Dodává, že je to poprvé, kdy těleso vystoupí na mezinárodním festivalu a těší se na to.
"S hudebnicemi jsme rády, že můžeme představit ukrajinský orchestr a ukrajinskou kulturu na slavném festivalu v Praze. Metronome je navíc šperkovnicí s nejznámějšími umělci z různých zemí a stylů. Vždy dojde na nová, zajímavá setkání, výměny hudebních zkušeností. To jsou věci, které podporují kreativitu, takže moc děkujeme za pozvání," poznamenává Oleksandra Korobková a zmiňuje se také o své válkou zmítané vlasti: ”Lidé jsou velmi unaveni tématem války na Ukrajině. Ve světě se samozřejmě dějí i jiné věci a Ukrajina už mnohdy nezaujímá první místo v evropském zpravodajství. Ale válka v naší zemi pokračuje. Během posledního měsíce zemřeli ve válce dva mí přátelé - hudebníci: talentovaný mladý dirigent a zpěvák. Když jsem přijela do České republiky na setkání s organizátory festivalu, všude jsem viděla ukrajinské vlajky. Jsem neuvěřitelně vděčná všem, kteří podporují naši zemi a kulturu v tak těžké době pro všechny. A ráda vyjádřím svou vděčnost prostřednictvím hudby a našeho vystoupení na Metronome Prague.”
Připomeňme, že sám zpěvák kapely Lucie, David Koller, se loni v dodávce vydal na slovensko-ukrajinské hranice pomáhat potřebným, humanitární pomoc vezl zejména dětem a rodinám s dětmi.
Tato česká stálice vydala letos v únoru, necelých osm let po předchozí desce ČeskosLOVEnsko, nové album nazvané lp XXIII. To obsahuje deset písní, v nichž se textařsky blýskl spisovatel Jáchym Topol, ale i Márdi z Vypsané fixy, Jan Vávra, Matěj Belko, Michal Ambrož z Jasné Páky nebo Patrik Hartl.