MICHAEL GIRA + special guest: Kristof Hahn

Datum akce: 
3. 12. 2022
Místo: 

Michael Gira sólo? To je leckdy intenzivnější a bolestivější zážitek než koncert jeho legendárních Swans. Zatímco Swans paradoxně nabízejí – při jistém nastavení – úkryt uprostřed hluku, při Girových vystoupeních se není kam schovat. Je tu jen otevřená rána: žádná bariéra mezi emocemi stárnoucího muže a nevlídnou temnotou, která proudí z pódia. A protože Swans jsou momentálně ve stadiu hibernace, vrací se jejich lídr do pražského Divadla Archa opět jen s kytarou a hlasem. Před Michaelem Girou zde 3. prosince jako speciální host navíc vystoupí také jeho služebně nejdéle sloužící spolupracovník, kolega a kámoš, další člen Swans – Kristof Hahn.

GIROVA EXTRÉMNÍ AUTENTIČNOST
Fanoušci Swans ten koloběh dobře znají: na některé ze sólových nahrávek Michaela Giry se objeví na kost ohlodaný motiv (ať už zvukový experiment, nebo textový obraz), který se později doslova zhmotní v sonický atak v podání kompletních Swans. A naopak: jisté části repertoáru Swans se leckdy vrátí do Girova sólového vesmíru v mírně upravené formě. Společný jmenovatel je nicméně vždy předurčen nořit se do spirály bolesti, znechucení, zmatku a osamění.

Akustická kytara Giru doprovází od druhé poloviny 80. let, kdy Swans objevili, že svět kolem nich se dá ničit a trestat i jinak než jen žhavou lávou brutální noisové řežby. Ať už to pak byly jeho sólové desky nebo později vynikající – a dodnes plně nedoceněná – alba následnických Angels Of Light, Michael Gira postupně objevoval prostor uprostřed písní, kde sídlí jeho oblíbenci jako Leonard Cohen nebo Hank Williams. V Girově podání ale samozřejmě nejde (a nikdy nešlo) o „písně“ v tradičním slova smyslu – i ty nejtišší a nejněžnější pasáže jsou emocionálně drásavé a v nároku na posluchače takřka nelidsky náročné.

Koncerty Michaela Giry jsou svým způsobem (a vlastně nevyhnutelně) velmi extrémní: zde se vskutku nenabízí žádné „splynutí duší“ pomocí hudby. Vnitřnosti autora jsou ledabyle poházeny po pódiu, Gira se vědomě rozhodl být SÁM uprostřed plného sálu, akustické litanie připomínají spíše jakési dávné hypnotizující vytržení, než hudbu. Zážitek! Ne vždy příjemný, tedy

Vstupné: v předprodeji 660 Kč, na místě v den koncertu 770 Kč / číslované sezení / Omezená kapacita!