Malika Tirolien & Band

Datum akce: 
23. 4. 2023
Styl hudby: 

Malika Tirolien se narodila v Marie-Galante na Guadeloupu a vyrůstala v uměleckém prostředí. Její babička hrála na klavír, dědeček byl básník Guy Tirolien a otec, učitel dějepisu, byl multiinstrumentalista-samouk. Malika projevila zájem o hudbu a zpěv již ve velmi útlém věku, čehož si všimli její rodiče a přihlásili ji na hodiny klavíru. Svou první studiovou píseň nahrála v osmi letech, kdy doprovázela otcovu kapelu. Jako teenagerka se již velmi věnovala zpěvu a jako jeden ze svých největších vlivů v té době uvádí Michaela Jacksona.
V roce 2001 se Malika ve svých 18 letech přestěhovala do Kanady, kde studovala hudbu na univerzitě v Montrealu. V roce 2005, po absolvování bakalářského studia jazzové interpretace, strávila Malika několik měsíců ve Francii. Po návratu do Montrealu zhlédla prezentaci skupiny Kalmunity Vibe Collective a rozhodla se k nim připojit, spolu s dalšími členy kolektivu Malika založila skupinu Groundfood.
V letech 2010 až 2012 zpívala Malika hlavní roli v představení La Nouba skupiny Cirque du Soleil v Orlandu na Floridě, její vystoupení zaujalo Michaela Leaguea, vedoucího skupiny americké skupiny Snarky Puppy, a její skupina Groundfood byla pozvána, aby předskakovala Snarky Puppy na prezentaci v New Yorku. Poté s Leagueem navázala úzkou spolupráci a ten ji přizval k účasti na albu Snarky Puppy Family Dinner - Volume 1 se dvěma písněmi "Sew" a "I'm Not the One". Album vyšlo v září 2013.
V červnu 2014 Malika uvedla na trh své debutové sólové album Sur La Voie Ensoleillée ("On the High/Sunny Road"), na kterém se jako hosté podíleli mimo jiné Erik Hove a Groundfood. V červenci se vydala na mezinárodní turné se Snarky Puppy. Zúčastnili se tří velkých evropských festivalů: 9. července Nice Jazz Festival, 11. července Lugano Jazz Festival a 12. července North Sea Jazz Festival v Rotterdamu. Poté zamířila do Jižní Ameriky, kde 26. července vystoupila na Festivalu Latinidades v Brasílii. V září 2015 se Malika vrátila do Brazílie, aby vystoupila na festivalu Jazz Ahead v Rio de Janeiru.
V říjnu 2016 se Malika vydala na asijské turné, které zahrnovalo vystoupení v Číně (Peking) a Indii (Dillí, Pune, Bangalore a Kalkata)[10], turné se rozšířilo i do Ameriky (Kanada, Spojené státy, Francouzská Západní indie a Brazílie).
V roce 2015 pozval Michael League Maliku, aby se stala zpěvačkou nové skupiny Bokanté. Jejich debutové album Strange Circles vyšlo v červnu 2017 a následující měsíc skupina vyrazila na evropské turné. Na druhém albu What Heat, které vyšlo v září 2018 a bylo nominováno na 62. ročníku cen Grammy v kategorii Nejlepší album World music, spolupracovali s kapelou Metropole Orkest.

V říjnu 2022 se představila se skupinou Snarky Puppy v pražské Lucerně v rámci Sounds of Prague / Struny podzimu.