Laibach

Datum akce: 
5. 11. 2017
Interpret: 
Styl hudby: 

Slovinští Laibach ve své tvorbě opsali za bezmála 35 let oblouk od industriální, experimentální hudby, přes svérázné úpravy hitparádových šlágrů, taneční odbočky, parafráze na státní hymny zpátky k temným, repetitivním skladbám z letošní desky "Also Sprach Zarathustra".
Největší proslulost jim zajistily právě předělávky hitů "Life Is Life", "Sympathy For Devil", "In the Army Now" nebo "Final Countdown". Laibach (což je německý výraz pro hlavní město Slovinska Ljubljanu) stavěli svou image vždy na uměleckém pojetí nazi-kunstu a sorely, předkládali umění jako formu diktatury, což se ne vždy setkalo s pochopením. V tomto duchu dokonce znovu přetočili celé album The Beatles „Let It Be“, paradoxně bez titulní skladby. Své aktivity nesoustředí jen v rámci hudby, v roce 1984 stáli jako hlavní a nejznámější protagonisté u založení umělecké skupiny NSK (Neue Slowenische Kunst), která sdružuje výtvarníky, režiséry a představitele dalších uměleckých oborů. Společně vytvořili fiktivní stát NSK, jehož hymnu, která vznikla úpravou dřívější skladby „The Great Seal“, umístili Laibach v roce 2006 na album variací na státní hymny s názvem „Volk“.
Kromě řadových alb spolupracovali rovněž na soundtracku ke sci-fi, operující s alternativní historií, „Iron Sky“. Už dříve získali v podobném směru zkušenosti při tvorbě scénické hudby pro divadelní představení "Macbeth".
V České republice nejsou Laibach koncertními nováčky. Letošní turné zavede diváky z roztančené etapy zpátky k temným kořenům.
Tak pravil Zarathustra.