Diana Krall

Datum akce: 
20. 5. 2023
Interpret: 
Styl hudby: 

Jedna z nejlepších současných jazzových zpěvaček vystoupí 20. května 2023 v Kongresovém sále. Do Prahy se tak vrátí téměř po šesti letech. Vstupenky na tento koncert budou k dostání pouze v sítí Ticketmaster a to od pondělí 3. října.

Zpěvačka, pianistka a skladatelka Diana Krall se do České republiky pravidelně vrací, příští rok to bude již po čtvrté. Stejně jako její poslední koncert v roce 2016 se i tento odehraje v Kongresovém sále. „Jsme rádi, že se nám podařilo dohodnout s managementem Diany Krall a zařadit tak Prahu na její seznam chystaného evropského turné. Již jsme se o to pokoušeli dříve, ale díky dobíhajícím covidovým opatřením a termínům se nám to podařilo až na příští rok. Její poslední koncert u nás před šesti lety byl strhující a tak věříme, že její příznivce opět potěšíme,“ říká pořadatelka koncertu Milena Palečková z agentury 10:15 Entertainment.
Diana Krall je držitelkou dvou cen Grammy, deseti cen Juno a také devíti zlatých tří platinových a sedmi multiplatinových alb. Její umění přesahuje žánry a udělalo z ní jednu z nejrespektovanějších a nejznámějších umělkyň současné doby.
Krall se narodila v Nanaimu, v Britské Kolumbii. Vyrostla v západní části Kanady a začala studovat hru na klavír, když jí byly čtyři roky. Vystupovat začala již v patnácti letech a s podporou svého otce, pianisty s rozsáhlými znalostmi o mistrech piana z dvacátých a třicátých let, jako byli Fats Waller, James P. Johnson a Earl Hines, se věnovala k hudbě. „Myslím, že táta měl všechny nahrávky, které kdy Fats Waller natočil,“ říká, „a já jsem se jich snažila naučit co nejvíc.“ Krall byla ještě teenager, když jí bylo uděleno stipendium na prestižní Berklee College of Music v Bostonu. Po dvou letech v Bostonu se přestěhovala do Los Angeles, kde potkala své první jazzové učitele, včetně baskytaristy Johna Claytona, bubeníka Jeffa Hamiltona, pianisty a zpěváka Jimmyho Rowlese a Raye Browna, legendárního basisty, který se stal jejím hudebním mentorem. V roce 1993 vydala společnost Justin Time Records sídlící v Montrealu její debutové album Stepping Out. Následující rok podepsala smlouvu s GRP Records a nahrála Only Trust Your Heart, na kterém hrál Ray Brown na kontrbas a Stanley Turrentine na tenor saxofon. Only Trust Your Heart také znamenala začátek jejího spojení s legendárním producentem Tommy LiPumou, která pokračovala až do jeho předčasného úmrtí v roce 2017.
Úspěch Krall pokračoval s jejími následnými nahrávkami All for You a Love Scenes, ale její zlomový okamžik přišel v roce 1999 s vydáním When I Look in Your Eyes, jejího prvního vydání proprestižní vydavatelství Verve. Nahrávka strávila bezprecedentních 52 týdnů na první pozici v Billboard’s Jazz chart, získala dvě ceny Grammy a stala se platinovou v USA a Kanadě. Další album, The Look of Love, pokračovalo v jejím mezinárodním úspěchu. Od té doby vydala řadu nahrávek, včetně kritikou uznávané Turn Up The Quiet. Se svým dlouholetým přítelem a kolegou Tonym Bennettem nahrála v v roce 2018 společnou desku Love Is Here To Stay. Zatím poslední novinkou je album This Dream of You z roku 2020. Diana Krall vystupuje pravidelně na jazzových festivalech a samostatných koncertech po celé Severní Americe, Evropě, Asii a Austrálii.