Bobby Sparks II

Datum akce: 
20. 5. 2023
Interpret: 
Styl hudby: 

Bobby Sparks II se vrací po půl roce znovu do Prahy, tentokrát s vlastní kapelou.
Bobby Sparks II je mužem velmi solidního funkového zvuku - často žádaný, když jde o to, aby na soulové pódium nebo do jazzového studia přinesl pořádnou porci ostrosti. Klávesista, skladatel, aranžér a konceptuální umělec Bobby Sparks, známý spoluprací s takovými jmény jako Snarky Puppy, Lizz Wright, Marcus Miller, John Scofield a především Michael League a mnoha dalšími
Sparks se narodil v roce 1973 v texaské Corsicaně v hudební rodině a už v šesti letech hrál na varhany v baptistickém kostele Sixth Avenue. "Moje matka byla v kostele varhanicí a klavíristkou, takže mi ukázala všechny populární církevní písně té doby," vzpomíná. "A pak můj otec prosadil Jazz. Byl to trumpetista a čistokrevný bebopista. Jeho oblíbeným trumpetistou byl Dizzy Gillespie, ale miloval také Sonnyho Stitta, Sonnyho Rollinse, Dextera Gordona a Counta Basieho, takže jsem vyrůstal na této hudbě. Později mě seznámil s Milesem Davisem a hrál mi Kind of Blue. Seznámil mě také s Jimmym Smithem a Jimmym McGriffem, a tak jsem se naučil hrát na varhany. Můj táta byl také velkým fanouškem Alberta Kinga, Alberta Collinse, B.B. Kinga a Freddieho Kinga. Díky němu jsem se také začal zajímat o blues."
Po střední škole studoval Sparks hudbu na Eastfield College v Mesquite nedaleko Dallasu. V té době se seznámil s gospelovou skupinou Kirka Franklina a připojil se k ní. V letech 1992-2005 působil jako Franklinův hudební ředitel, koncertoval a podílel se na albech Kirk Franklin & the Holy Family (1993), Nu Nation Project (1998) a mistrovském díle The Rebirth of Kirk Franklin (2002). Sparks je vyhledávaným sessionovým hudebníkem, spolupracoval s gospelovými osobnostmi, jako jsou Fred Hammond, CeCe Winans a Donnie McClurkin, a také s umělci z oblasti jazzu a R&B, jako jsou Herbie Hancock, George Duke, Lalah Hathaway, Kirk Whalum, Les McCann, Natalie Cole a Nancy Wilson. Byl klíčovým členem funk-jazzové skupiny RH Factor trumpetisty Roye Hargrova a podílel se na albech Hard groove (2003), Strength (2004) a Distractions (2006). Od roku 2016 je Sparks stálým členem uznávané jamové kapely Snarky Puppy, s níž vystupuje na albu Culcha Vulcha, které v roce 2016 získalo cenu Grammy, a na připravovaném albu Immigrance z roku 2019. Na jeho prvním albu Schizophrenia: The Yang Project z roku 2019 se podíleli Hargrove, Marcus Miller, Michael League ze Snarky Puppy a mnoho dalších. S kapelou Snarky Puppy vystoupil v pražské Lucerně v říjnu 2022 v rámci Prague Sounds/Struny podzimu.