Richard Bona a Alfredo Rodríguez

Datum akce: 
3. 8. 2021
Styl hudby: 
Místo: 

Richard Bona a Alfredo Rodríguez na mostě mezi Afrikou a Karibikem

Spolupráce kamerunského baskytaristy a zpěváka Richarda Bony s kubánským zpívajícím pianistou Alfredem Rodríguezem vychází z dávného společného dědictví a zároveň nabízí novou autorskou kvalitu. Trio osobitých hudebníků a skladatelů, doplněné bubeníkem Ludwigem Afonsem, vystoupí 3. srpna 2021 v pražském divadle ABC.

Latinskoamerická, a zvláště afrokubánská hudba fascinuje Richarda Bonu už léta. Vlastně odmalička: „Musím ale připomenout, že kubánská muzika se stala v Kamerunu a dalších afrických zemích tak populární proto, že její rytmy pocházejí z Afriky. Proto nám Afričanům připadá důvěrně známá. Jde vlastě o takovou zvukovou smyčku, která spojuje kontinenty,“ upozornil před časem v souvislosti se svým projektem Mandekan Cubano.
Už dlouho předtím, než sestavil zmíněnou afrokubánskou kapelu, ovšem hostovali na Bonových albech hudebníci z latinskoamerické oblasti. Nová není ani Bonova spolupráce s Alfredem Rodríguzem. Dva talenty seznámil legendární producent Quincy Jones v zákulisí festivalu v Montreux. Bona později hostoval i na pianistově ceněném albu Tocororo (2016).
Bonu s Rodríguezem ostatně nadšeně přivítalo i naše publikum v březnu 2020. Tentokrát ovšem basista a pianista dorazí s jiným bubeníkem a perkusistou, Ludwigem Afonsem.
Životopis Richarda Bony (*1967, Minta, Kamerun) by vydal na román. Známé je vyprávění, jak si coby vesnický kluk z chudé rodiny sám vyráběl hudební nástroje. Včetně kytary ze staré nádrže od motocyklu a brzdového lanka místo strun. Nebo o tom, jak teprve třináctiletému Richardovi, už běžně muzicírujícímu „k poslechu a tanci“, francouzský majitel jazzového klubu v Douale poprvé pustil desku Jaca Pastoria. Chlapec prakticky obratem přetavil inspiraci k obrazu svému.
Když bylo Bonovi dvaadvacet, emigroval přes Německo do Francie, kde ho vzal do kapely nejslavnější malijský zpěvák Salif Keita. V osmadvaceti se Bona přesunul do New Yorku. Brzy si vybudoval reputaci a coby sidemana ho začali zvát skutečné osobnosti Joe Zawinul, Harry Belafonte, Mike Stern, Randy Brecker, Bobby McFerrin, Branford Marsalis nebo George Benson. Jako kapelník se Bona emancipoval díky úspěšné albové prvotině Scenes From My Life (1999).
Alfredo Rodríguez (*1985, Havana, Kuba) je nejen o generaci mladší, ale prožíval i odlišný osud. Tedy do doby, než se musel prosadit v cizím prostředí. Narodil se v rodině populárního zpěváka Alfreda „Alfredita“ Rodrígueze a cestu k hudebnímu vzdělání měl snadnou. Od sedmi získával klasickou průpravu, dodnes rád interpretuje Bacha nebo Chopina. Ovšem když mu bylo 13, dostal od strýce CD Keithe Jarretta, konkrétně The Köln Concert: „Tohle album definitivně změnilo můj život. V kubánské tradiční muzice sice funguje značná míra improvizace, ale předtím jsem netušil, že mohu prostě sednout za piano a hrát, co mi přijde na mysl,“ svěřil se.
Od 14 let hrál Alfredo v kapele svého otce, mezinárodní věhlas ovšem získal až později a zcela bez protekce. „Studenty kubánských vyšších hudebních škol tehdy vyzvala komise festivalu v Montreux, ať se přihlásí do soutěže. Poslal jsem tedy svoji muziku do Švýcarska – a vybrali mě!“ Psal se rok 2006 a během první cesty do Montreux poznal Alfredo i svého mentora, Quincyho Jonese. Následovala dobrodružná emigrace do USA přes mexickou hranici, která mladíkovi zavřela cestu zpět domů na Kubu. Ale také umožnila vydání série úspěšných profilových alb, na kterých hostují Esperanza Spalding či Ibrahim Maalouf.
Ludwig Afonso (*1978, Havana, Kuba) po emigraci do USA absolvoval Frost School Of Music v rámci University Of Miami. Od roku 2002 působí na newyorské scéně. Jako sideman hrál s Joshuou Redmanem, Chrisem Potterem nebo Gonzalem Rubalcabou. V životopise se může chlubit několika nominacemi na Grammy, například za alba Impromptu s The Rodriguez Brothers, Wrapped In A Dream od fusion kapely Spyro Gyra nebo Second Chance kolumbijského pianisty Hectora Martignona.

https://www.youtube.com/watch?v=DAv...