Magorovo Vydří v Arše

Datum akce: 
8. 11. 2014
Styl hudby: 
Místo: 

V sobotu 8. listopadu naváže vyvatelství Guerilla Records na serii koncertů, které v prostorách Divadla Archa uspořádalo v letech 2011 a 2012, oba byly věnované podzemní, undergroundové kultuře a vystoupily na ní soubory jako Aktuál Milana Knížáka, The Plastic People Of The Universe, Psí vojáci, DG 307, Ivan Jirous, Půlnoc a celá řada dalších. Však se také konaly pod názvem "Pocta českému undergroundu" (2011) resp. "Pocta Magorovi" (2012), jehož vystoupení právě v Arše 4. 11. 2011 bylo posledním autorským čtením před jeho náhlým skonem.

A právě nesmrtelný "Magorův duch" je důvodem k dalšímu setkání přátel podzemí. Tentokrát jsme koncert nazvali  "Magorovo Vydří v Arše" a odkazujeme tím na tradici festivalu, který se odehrával na Jirousově usedlosti v Prostředním Vydří v letech 1996 – 2006. Když stodola – "ten nejkrásnější undergroundový sál" - hrozila zřícením, festival se přesunul do Meziříčka u Želetavy, kde se na pozemku Miroslava Skalického koná v prvním červencovém víkendu pravidelně dodnes. O vlastní statek se dnes starají Jirousovy dcery a budují na jeho místě komunitní centrum (více o jejich cílech najdete na www.magoruv-statek.cz). Nicméně myšlenka permanentních „Magorových festivalů“ zcela odpovídá jeho životní filosofii i odkazu.

Listopadový termín nebyl pro Prahu vybrán náhodně – jsou to takřka přesně na den 3 roky od Jirousovy smrti a vydavatelství Guerilla Records by chtělo připomenout osobnost Ivana Martina Jirouse a jeho nedožité 70. narozeniny vzpomínkou na prostředí, v němž se cítil nejlépe.

Proto jsme oslovili skupiny a umělce, kteří hráli v prvních ročnících "Magorova Vydří", na kterých se ve vzácné symbioze snoubily organizační chaos, Magorovo permanentní moderování a hostitelská ráznost, svobodomyslnost a nekonfliktnost jednoho každéhoz návštěvníků nekonečného  mejdanu. Samozřejmě nesmíme opomenout kulturní zážitek z produkce účinkujících.

Festival založili jemnický knihkupec Ládin Hejl a vydavatel Lubor Maťa v roce 1996  a vystřídala se na něm nekonečná řada skupin nejrůznějších žánrů a stupňů opilosti, Třemi sestrami počínaje a cikánskou cimbálovkou konče. Prostě svoboda i v tzv. dramaturgii...

Pro večer v Arše jsme vybrali účinkující, kteří k festivalu patřili víceméně jako kmenoví, t.j. hráli na něm pravidelně, respektovali svébytnost prostředí a dnes představují spíše neznámější – ale o to autentičtější - tvář českého undergroundu a nezávislého umění vůbec. Výjimkou jsou DG 307, kteří patří k základnímu kánonu českého undegrgoundu a do Archy oprášili repertoár z let 1974/75, který podávají s neuvěřitelnou silou a naléhavostí! Na vlastní oči tak uvidíte a na vlastní uši uslyšíte Nevidim, Pod černý vrch, Jé Jé Neduha & Pepa Klíč, Špinavý nádobí, Záviš, Sváťa Karásek a Svatopluk, Dáša Vokatá & Oldřich Kaiser, The Hever and Vazelína band, DG 307, koncertem provází Jaroslav Erik Frič.

Na jednodenní výstavě budou vystaveny tapetáže z Magorových akrostichů Libora Krejcara, obrazy Davida Bartoně, dokumentární fotky Vladimíra Sabo z Jirousova pohřbu a fotografický cyklus „Z Oázy do Vydří a zpět" -  společná instalace fotografií Mirka Vránka a Jiřího Valenty. Během večera proběhne křest filmu Olivera Olivy Morgensterna „Rok bez Magora“ na DVD. K dispozici bude kompletní produkce vydavatelství Guerilla Records včetně double DVD „Pocta českému undergroundu/10 let Guerilla Records“, natočeného během 4. a 5. 11. 2011 právě v Arše.
 

Uvádí Divadlo Archa ve spolupráci s Guerilla records