Kytarové rebelky - Jennifer Batten, Dagmar Voňková, Jana Šteflíčková

Datum akce: 
14. 10. 2016
Styl hudby: 

Ano, je to ta Jennifer Batten, která hrála na nejslavnějších turné Michaela Jacksona.

Jennifer Batten si nevystačí s jedním hudebním žánrem a pohybuje se tak od rocku přes Metal, Fusion až k funky. Hrála v mnoha různých kapelách a dlouhodobě spolupracovala s Michaelem Jacksonem, který si ji vybral mezi zhruba stovkou kytaristů pro svou Bad Tour. Později ho doprovázela také na celosvětových turné Dangerous (1993) a HIStory (1997). Kromě Jacksonovy skupiny hrála také společně s kytaristou Jeffem Beckem, se kterým na koncertech odehrála několik legendárních improvizací a natočila 2 CD. Sólově vydala zatím 5 CD a zabývá se také výukou elektrické kytary. K výuce kytary vydala několik publikací. Její workshopy jsou známy vynikající úrovní. Vystupuje většinou sólově a její one-woman-show má multimediální charakter. Na pódiu má plátno a ke každé skladbě má krátký film. Doprovází ji nahraná kapela. Jennifer je odbornicí na technické přístroje související s kytarou, takže její koncerty mají vysokou zvukovou kvalitu.
Občas spolupracuje s dalšími hudebníky, v nedávné době např. S Uli Jon Rothem ze skupiny Scorpions.

www.jenniferbatten.com

Dagmar Voňková

Tato legendární česká písničkářka, kytaristka a skladatelka se narodila v roce 1948. Po gymnáziu studovala pedagogickou fakultu a vystřídala řadu sezónních profesí. Veřejně vystupuje od roku 1971, později se stává členkou volného sdružení písničkářů Šafrán (Jaroslav Hutka, Vlastimil Třešňák, Vladimír Merta aj.).
Proslavila se skvělou technikou hry na kytaru plnou experimentů, např. hraní oběma rukama na hmatníku či používání smyčce.
Vydala sedm řadových alb (Dagmar Andrtová-Voňková; Živá voda; Golden Gate: The Magician of Guitar from Prague I; Dagmar Andrtová; Birdcage/Voliéra; Milí moji; Slunci ležím v rukou), účinkuje i na albech jiných písničkářů.
Vystupovala po téměř celém světě, její skladby vyšly i u zahraničních vydavatelů a nahrála rovněž hudbu pro představení Rok na vsi bratří Mrštíků (Národní divadlo 1993, režie Miroslav Krobot).
V roce 2010 vydala knihu písňových textů, básní a kreseb LISTÍ a 16. listopadu 2010 jí byla udělena pamětní medaile Ústavu pro studium totalitních režimů "Za svobodu a demokracii.

www.vonkova.cz

Jana Šteflíčková

Jana Šteflíčková je pražská písničkářka a herečka Studia Ypsilon. Její tvorba se záměrně oprošťuje od klasických žánrových vymezení. Začínala sólově jako desetiletá na Portě v roce 1990, následovalo období hledání a účinkování s kapelami v oblasti amerického folku, big-beatu, tradičního jazzu a swingu, blues a funky. Poté se vydala cestou vlastní tvorby. V současnosti hraje sólově s kytarou, ale velice ráda se setkává s inspirativními muzikanty, třeba na svých albech nebo při společném jamování. V roce 2006 obdržela prestižní písničkářské ocenění festivalu Zahrada, v roce 2010 obdržela ocenění Taisawards v kategorii zpěvačka, žánrově se ještě více otevírá – ve stejném roce vystupuje jako support Johna Mayalla a začíná více vystupovat po klubech. V roce 2012 vydává své první autorské CD, na které si pozvala zkušené hudebníky. V roce 2015 produkuje album Letná. Album se skládá z písní jednoho krátkého období, vzniklých ze společných jamů s kamarádem při pobytu na chatě ve Zbýšově v Čechách. Na svých vystoupeních ráda experimentuje, improvizuje, komunikuje s diváky, takže její koncerty jsou otevřeným, stále se vyvíjejícím tvarem.

www.steflickova.cz

Přidat komentář