Hazmat Modine

Datum akce: 
7. 6. 2023
Interpret: 

Hazmat Modine se vrací do Prahy po 6 letech.

Hazmat Modine je kapela v neustálém pohybu. Nadčasovost, inovace a obsahová bohatost trumfuje u nich nad módními trendy s krátkým trváním. Právě definicí poctivé muziky s americkými kořeny – ale také značně globálnějšími a exotičtějšími – fascinuje Hazmat Modine vzhledem i zvukem, neustálým hledáním a opravdovou angažovaností.
Kapelu založil v roce 1998 Wade Schuman, který skládá a zpívá téměř všechno, co kapela hraje a formuje její tvůrčí zaměření. Hazmat Modine začleňuje prvotní, hrdelní blues, funky, nefalšované R & B staré školy a nesčetné zvuky z jiných kultur, absorbované během neustálého koncertování ve více než 20 zemích světa. Schuman říká: »Hazmat Modine se snaží dostat k jádru toho, co dělá americkou muziku, imigranti dodávají charakter americké muzice. Probíhá tu přirozený vývoj. Americká hudba je v podstatě World music, protože se jedná o produkt všech diaspor, které tam kdy přišly.«
HAZMAT je slovo v americké angličtině pro nebezpečné látky, které je vidět na nákladních automobilech nebo speciálních popelnicích. MODINE je značka průmyslového ohřívače vzduchu, který visí v garážích a loftech umělců ... vyrábí se v Muncii v Indianě ... obě slova jsou americká, ale dohromady znějí dost exoticky. Lidé si často myslí, že HAZMAT je turecké slovo.
Hazmat Modine čerpá z bohatého podhoubí americké hudby od 20. a 30. let až do 50. let a počátku 60. let, mísí prvky raného bluesu, swingu, neworleanského R & B a jamajského rocksteady. Složení kapely napovídá o metodice Hazmatu. Schumanova kytara, diatonická harmonika a intenzivně zemitý zpěv udávají tón. Hutná baterie zvuků – tuba, harmonika, trubka, křídlovka, trombon, tenor- a barytonsaxofon, pikola a duduk, banjo, mandocello a havajská kytara – hledá strukturální a melodické vnější hranice pečlivě utkaných skladeb Hazmatu, zatímco kytary a bicí uzemní groove a akusticky je okoření.
Od roku 2007, kdy společnost Hazmat Modine poprvé vystupovala v Evropě, si vybudovala obrovskou základnu fanoušků. Hráli nejen v Evropě, ale také v Číně, Austrálii, na Novém Zélandu, v Malajsii, Brazílii a Mexiku.
Kapela v roce 2019 završila svůj nejúspěšnější rok v historii. Dlouho očekávané CD "Box of Breath" vyšlo v Evropě na začátku léta 2019, dlouho před vydáním v USA, které se uskutečnilo až v únoru 2020. Kapela se dostala asi do 10 žebříčků nejlepších alb roku 2019, v Austrálii se umístila v hitparádě, v žebříčku downloadů dokonce v top 5.
Koncerty v letech 2020 a 21 padly za oběť Covidu 19 a třetí pokus v létě 2022 je vrátil na známá evropská pódia. Kapelník Wade Schuman už delší dobu pracuje s kytaristou Erikem Della Pennou na nových písních, které uslyšíte na letním turné 2023. Samozřejmá směs bluesových, World a jazzových prvků činí z kapely jedinečný zážitek.