Iva Marešová, Aliaksandr Yasinski - RAZAM
Sobotní večer v pražském Jazz Docku patřil world music se silnými slovanskými kořeny.
Sobotní večer v pražském Jazz Docku patřil world music se silnými slovanskými kořeny.
Shahab Tolouie Trio vistoupili v pražském Jazz Docku a představili svůj osobitý multikulturní styl spojení flamenca s hudebními prvky tradiční perské hudby, ve které se mísí tajemná mystika, hluboká filosofie, lehká hravost a ohnivá vášeň.
V samém centru Asie, v sibiřské republice Tuva, se zrodil hrdelní zpěv, unikátní vokální technika, kterou v tradiční formě ve světě zpopularizovala skupina Huun Huur-Tu. U jejího zrodu stál Albert Kuvezin, který tuto bezkonkurenčně nejsyrovější pěveckou metodu propojil s rockovým zvukem. Neznámého umělce objevila roku 1990 na soutěži Voice of Asia v Kazachstánu odborná porota západních producentů, která mu navzdory bojkotu místních post-sovětských porotců udělila Cenu Briana Ena.
Fatální střetnutí idylické Moravy s downtownem New Yorku. Převratný přístup k moravským lidovým písním přináší projekt Dálava, který vznikl ve Spojených státech. Julia Úlehla je v Americe narozená pravnučka moravského folkloristy Vladimíra Úlehly, její partner, renomovaný kytarista Aram Bajakian hrál s Lou Reedem, Marcem Ribotem a Johnem Zornem.
Drsný hrdelní zpěv byl v centru Asie po staletí praktikovanou tradiční disciplinou, ve světovém kontextu patří k objevům posledních dekád. Techniku, která vytváří tóny fascinujících zvukových barev na Západě ho zpopularizovaly skupiny jako Huun Huur Tu či Albert Kuvezin & Yat-Kha. Nový tvůrčí pohled přinášejí o generaci mladší Alash. Tradici obohatili o jemné harmonie a moderní písňové struktury, ale stále se drží původních nástrojů i syrového akustického zvuku.
Jeden z nejoriginálnějších hudebníků dnešního Izraele vás svým rastafariánským zevnějškem snadno uvede v omyl: jeho matka je sice zpěvačka z Karibiku, ale otcem je ruský Žid. V New Yorku hrál s Davidem Bowiem, Lou Reedem a Johnem Scoffieldem, v Izraeli i ve světě produkoval desítky špičkových alb, která získala zlatý či platinový status i nominaci Grammy. Léta vedl skupinu Ex-Centric Sound System, propojující africkou hudbu s elektronikou a živými bubeníky.
V Cafe Alternatif jsou k vidění koncertní fotografie Davida Webra z uplynulého roku.
Česká premiéra charismatické umělkyně s uhrančivým hlasem a autentickou tvorbou, v níž se zrcadlí široké spektrum tradičních amerických hudebních stylů.
Kultovní legenda spojující Afriku s americkým free-jazzem odchovaná velikány Albertem Aylerem a Cecilem Taylorem. V 70. letech se vydala studovat africkou hudbu do Ghany, Etiopie a Keni. The Pyramids byli průkopníky dnešní world music dávno předtím, než se tento fenomén stal trendem.
Závěrečný den festivalu Colours of Ostrava přivítal na svých podiích další skvělé muzihanty jako divokou Dobet Gnahoré z Pobřeží slonoviny, malijskou, Grammy ověnčenou zpěvačku Oumou Sangaré, pekelného bluesmana Seasick Stevea, islandské elektronické velikány GusGus, jamajskou zpěvačku
Třetí festivalový den konečně slunečný a se spoustou výborné hudby.
Na podiích se vystřídali Joss Stone, Jessie J, Cigaretes After Sex, Calexico, Marie Rottrová, Morgane Ji a mnoho dalších.
Všichni rockoví i popoví bohové v nebeském pantheonu od Kurta Cobaina po Vláďu Padrůňka se museli hodně přimlouvat, ale deštivé prokletí konečně skončilo a sedmnáctý ročník Colours of Ostrava vstoupil do své druhé poloviny ve slunečné náladě. O to vtipnější je poslouchat ty samé lidi, kteří den předtím nadávali na přeháňky, jak mrmlají poznámnky na "ubíjející vedro".
Druhý den festivalu Colours of Ostrava přinesl kromě trochy deště další skvělou várku hudby.