World Music
Selma Uamusse
V Paláci Akropolis se představila zpěvačka Selma Uamusse z Mozambiku, která organicky spojuje dva dosud oddělené světy - živelné rytmy mosambického venkova, i Funk a zvukovou psychedelii evropských klubů.
Jako předkapela vystoupili Camoes House Band.
Lakha Khan
Lakha Khan patří k největším žijícím mistrům sarangi, jeho repertoár sahá od klasiky přes sufijské zpěvy až k hudebním eposům, v Paláci Akropolis představil své umění spolu se svým synem, který ho dopravází na buben dholak.
Yat-Kha
Ze sibiřské Tuvy dorazila kapela Yat-Kha proslulá hrdelními zpěvy.
Kapela míchá tradiční hudbu s rockem, punkem a elektronikou a stala se známou po celém světě, spolupracovali například s Justinem Adamsem, spoluhráčem Roberta Planta, Benem Mandelsonem a mnoha dalšími, roku 2002 skupina získala cenu BBC Radio 3.
Aziza Brahim & Barmer Boys
Pražský Palác Akropolis zažil nezapomenutelný dvojkoncert, kdy se na podiu vystřídali představitele pouštního blues v čele s fantastickou zpěvačkou Aziza Brahim a Rajastanští Barmer Boys.
Selma Uamusse
Mozambik patří, podobně jako Kapverdy či Brazílie, mezi kulturně navzájem spřízněné země portugalské sféry. Po hudební stránce je to ovšem zatím nezmapovaný region. O to větším překvapením je zpěvačka Selma Uamusse, která organicky spojuje dva dosud oddělené světy - živelné rytmy mosambického venkova, i Funk a zvukovou psychedelii evropských klubů.
Alash
Alash se vrací do Prahy!
Drsný hrdelní zpěv byl v centru Asie po staletí praktikovanou tradiční disciplinou, ve světovém kontextu patří k objevům posledních dekád. Techniku, která vytváří tóny fascinujících zvukových barev na Západě ho zpopularizovaly skupiny jako Huun Huur Tu či Albert Kuvezin & Yat-Kha.
Lakha Khan
Indická klasika i transovní rituály z pravlasti evropských Romů.
Virtuozní houslista Yehudi Menuhin kdysi prohlásil, že temný a hypnotický tón nástroje sarangi je tím nejpřesnějším obrazem indické duše. Jedná se o paralelu evropských houslí, která je ovšem podobně jako sitar opatřena sadou rezonančních strun a užívá se jak v klasické, tak i lidové hudbě.
Aziza Brahim & Barmer Boys
Barmer Boys: po vystoupení na Respect festiavlu 2018 se vrací Barmer Boys. Na rozdíl od indické klasiky se jedná o na první poslech strhující hudbu pl- nou vášně a syrové exprese. K extázi navádějící zpěv podkresluje indické harmonium i lidové nástroje, zpěv rozšiřuje indická varianta beat-boxu.
Colours of Ostrava - sobota
Poslední festivalový den patřil především britským The Cure, jejich více než dvouhodinový koncert byl parádním vrcholem festivalu Colours of Ostrava.
Colours of Ostrava - pátek
Páteční Colours přivítaly další davy hudbychtivých návštěvníků, kterým nabídli další várku hudebních zážitků.
Colours of Ostrava - čtvrtek
Druhý festivalový den přinesl další dávku výborné muziky, hlavní podium obsadili nejdříve David Stypka & Bandjeez, skotský písničkář Tom Walker, britský Gospel-blues-soulový kazatel Rag´n´Bone Man a babišovo tajtrdlíci Kryštof.
Na dalších podiích vystoupili například vynikající Mariza, Ben Cristovalo a The Glowstick, Elisapie, Manu Delago, Cabruera, BCUC, Holy Motors a mnoho dalších.
Colours of Ostrava - středa
Osmnáctý ročník festivalu Colours of Ostrava odstartoval v Dolních Vítkovicích,
na více než dvaceti podiích se vystřídalo spousty českých i zahraničních kapel a divadel.
Koukněte na fotoreport a více se dozvíte zde: http://www.worldstars.eu/clanky/col...
Taimane
Havajská hudebnice Taimane Gardner se v Jazz Docku představila českému publiku.
Její mistrovská hra na ukulele uchvátila pražský klub, Taimane hrála skladby J. S. Bacha nebo LED ZEPPELIN, ale i tradiční havajské písně.
Taimane byla nominována na hudební cenu "Na Hoku Hanohano" za nejlepší album pro ukulele a Guitar World Magazine ji zařadil mezi deset nejlepších hráčů na ukulele na světě.
Colours of Ostrava
Colours of Ostrava je multižánrový mezinárodní hudební festival každoročně pořádaný od roku 2002 v Ostravě. Od roku 2012 se koná v úchvatném prostředí Dolních Vítkovic - bývalém areálu hutí, dolů a železáren. Zatím poslední, 17. ročník, nabídl přes 450 programových bodů na 21 otevřených i krytých scénách - koncerty, diskuse, divadla, filmy, workshopy i výtvarné aktivity.