Na Hawa Doumbia

Datum akce: 
23. 11. 2015
Interpret: 
Styl hudby: 

Uhrančivá zpěvačka z kraje lovců

V africkém kontextu je Mali hudební velmocí. Pocházejí odtud takové veličiny jako Salif Keita, Ali Farka Toure, či skupina Tinariwen. Unikátním regionem Mali je Wassoulou, kde hudba tradičně patřila k nočním rituálům, na nichž se lovci svými hlasy i nástroji domlouvali s duchy. Ti jim pak na oplátku pomáhali ulovit zvěř. Dnes mají v hudbě Wassoulou hlavní slovo čarovné ženské hlasy s doprovodem zvukově kouzelných akustických nástrojů. Pochází odtud Oumou Sangare, dnes největší zpěvačka západní Afriky, i Na Hawa Doumbia, legendární osobnost,která se prosadila před 30 lety a dnes slaví comeback.
Návrat zpěvačky odstartovala reedice jejích nejstarších nahrávek z doby dávno před tím, než se World music stala trendem i terénem pro fuze či producentské kalkulace. Vše začalo na webu Awesome Tapes From Africa, který nabízí digitalizované verze klasických afrických nahrávek původně vydaných na kazetách.Na Hawa Doumbia je na tomto poli prvním projektem, který vychází na CD.
Když byla Na Hawa Doumbia ještě dítě, objevili ji lovci talentů, kteří pracovali pro Malijské ministerstvo kultury. Počátkem 80 let vydala svá první alba,
která jsou dodnes žádanými sběratelskými artikly. Později natáčela s doprovodnými hudebníky Salifa Keity, a spolu s Oumou Sangare vytvořila trend, známý jako Wassoulou sound. V Mali je dnes hudba spojena s protestem proti starým pořádkům ­ k nimž patří polygamie i nerovnoprávné postavení žen, proti čemuž bojují právě zpěvačky. Pokud ovšem protestují, dělají to velmi okouzlujícím způsobem a doprovází je neméně uhrančivý rytmus zvukově barevných akustických nástrojů. Hlavní slovo má kamale­ngoni, což byla kdysi posvátná loutna lovců, xylofonu příbuzný balafon, kytara, bubínky, a samozřejmě ženské hlasy.