Co nás čeká v červnu

Habib Koité & Bamada
3.6. Futurum Music Bar

Malijský trubadúr Habib Koité přiveze do Prahy africkou srdečnost a temperament
Písničkář a virtuózní kytarista Habib Koité má vedle oslnivého muzikantského talentu ještě další mimořádný dar. Vyvolávat pocity euforie, bezprostřednosti, sounáležitosti a naděje třeba i písněmi se závažným sociálním podtextem. O tento dar se podělí s publikem 3. června 2024 v pražském klubu Futurum.
Habib Koité je i se svojí all stars kapelou Bamada v Česku pravidelným hostem. Do Prahy se tentokrát vrací po necelých třech letech. Přesto se fanoušci nemohou jeho koncertů nabažit. Z jednoduchého důvodu. Jsou v tom nejzdravějším smyslu slova návykové. Chodí se na ně nejen za vytříbenou moderní fúzí západoafrické muziky s rockem a folkem, ale také pro příval pozitivní energie. A pro optimistický pocit, že když se chce, dají se řešit i ty nejpalčivější problémy.
Písničkář pochopitelně stále rozšiřuje svůj repertoár. Habibovým zatím posledním albem je zdařilý titul Kharifa (2019). „Páteří desky jsou písně odrážející duchovní otevřenost kasty griotů – západoafrických trubadúrů a kronikářů. Písně úročící dědictví tradiční malijské hudby, převedené do současného kontextu,“ trefně uvádí hudebníkův web. Texty písní se nevyhýbají každodenním starostem, pojednávají také o obecných problémech jako znečištění životního prostředí, chudoba, lhostejnost lidí. Přesto v nich Habib zůstává plný naděje a snaží se hudbou vzdorovat nesnášenlivosti, nevědomosti a nekonstruktivním, temným myšlenkám. Hlavním tématem alba Kharifa je podle autora zodpovědnost každého z nás za život kolem. „Protože život je prostě každodenní boj,“ jak zpívá Koité v písni Wara.
Habib Koité se narodil 27. ledna 1958 v Thiès v Senegalu jako potomek griotského šlechtického rodu etnika Khassonké, v rodině se sedmnácti bratry a sestrami. Už v dětství mu učarovala kytara, na kterou se ovšem učil sám jen podle pozorování dědečkovy hry na západoafrickou loutnu n’goni. Možná právě odtud se vzal Habibův nekonvenční styl hry a záliba v ladění strun neobvyklém pro „západní“ kytaru. Rodina původně určila všestranně nadanému synovi životní dráhu inženýra. Ovšem strýc Habibovým rodičům tento záměr rozmluvil a přesměroval synovce ke studiu na Národním institutu umění v Bamaku. Studia absolvoval Habib jako jeden z nejlepších žáků, už po půlroce se stal kapelníkem školního ansámblu a po absolutoriu dostal nabídku zůstat na institutu jako pedagog. Habiba však lákalo pódium. Nejdříve získal ostruhy v roli sidemana maliských hvězd jako Toumani Diabaté či Kélétigui Diabaté (Lionel Hampton, Ella Fitzgerald). Když si Koité později založil vlastní kapelu Bamada, stal se dokonce Kélétigui Diabaté jejím členem a zůstal jím až do své smrti v roce 2012.
Na mezinárodní scéně se Koité prosadil přes Francii, kde zvítězil na festivalu Voxpole 1991 a byl vyhlášen objevem Radio France. Albový debut Muso Ko (1995) se stal senzací na scéně World music. Což bude platit i pro následujících osm studiových i koncertních titulů, včetně živé desky projektu Acoustic Africa (2011) s písničkáři Afelem Bocoumem a Oliverem Mtukudzim. Už předtím, počátkem nového milénia, ovšem Koité doslova dobyl Ameriku. To když jako jeden z mála Afričanů zahrál v populární televizní show Late Night With David Letterman a jeho fanoušky se stali například písničkář Jackson Browne či zpěvačka a kytaristka Bonnie Raitt (Habib hostoval i na jejím albu Silver Lining, 2002). S ovacemi publika i kritiky se setkalo také Habibovo duo s americkým bluesmanem Ericem Bibbem (album Brothers In Bamako, 2012).
Cestičku k uším a srdcím posluchačů na celém světě si ovšem Habib Koité vyšlapal především poctivým koncertováním. Dodnes odehrál více než neuvěřitelných 1700 vystoupení! A nikdo přitom nezaznamenal, že by kdy sklouzl k rutině.
Kapela Bamada, což v překladu znamená „obyvatelé hlavního města Bamaka“ (Koité pojmenoval sestavu s humorem sobě vlastním, protože vyznění slova je prý lehce hanlivé, asi jako když se u nás řekne „no jo, Pražáci“), vystoupí v ustáleném a dokonale sehraném obsazení. Habibovo poselství podpoří Abdoul Wahab Berhé, střídající baskytaru i tradiční západoafrickou basovou loutnu kamale n’goni. Hráč na kytaru a banjo a také doprovodný zpěvák Issa Koné. Klávesista a další sborový zpěvák Charly Coulibaly. Na perkuse čarující a zpívající Mama Koné. A samozřejmě i Mahamadou Koné, divočící s tzv. mluvícím bubnem tamani, dýňovým basovým bubnem barra a dalšími autentickými africkými perkusemi.
Habib naposledy vystoupil v Praze v listopadu 2021.

STING
4.6. Plzeň amfiteátr Lochotín

ZPĚVÁK STING NAVŠTÍVÍ I PŘÍŠTÍ ROK ČESKOU REPUBLIKU SE SVOJÍ
OCEŇOVANOU SHOW MY SONGS!
TENTOKRÁT JEHO SKVĚLÝ KONCERT MOHOU ZAŽÍT V PLZEŇSKÉM
AMFITEÁTRU Lochotín.

Společnosti Cherrytree Music Company a Live Nation dnes oznámily, že 17násobný držitel ceny Grammy STING vystoupí už po čtvrté
během dvou let v České republice! Po Slavkově u Brna, Praze a Pardubicích, se tentokrát vydá do Plzně, kde vystoupí ve venkovním
areálu amfiteátru Lochotín.
Stingův koncert "My Songs" je živelná a dynamická show, na které zazní jeho nejoblíbenější hity, zahrnující jeho slavnou kariéru jako
člena skupiny The Police i jako sólového umělce. Po mimořádně úspěšném šestidenním vystoupení v prestižním londýnském Palladiu byl
koncert "My Songs" označen deníkem The Times za "mistrovskou třídu"; "STING zůstává nepopiratelně zručným umělcem s pozlaceným
katalogem." Koncert, který se věnuje jeho nadčasovým hitům jako "Fields of Gold", "Roxanne", "Every Breath You Take", "Message in a
Bottole" a nesčetným dalším kultovním písním, označil The Telegraph za "vzácnou lahůdku" a samotného Stinga pochválil The Guardian
jako "téměř bezkonkurenčního" pro jeho "vznešenou popovou alchymii". Během turné Stinga doprovodí elektrizující rocková kapela.

The Dead South, Ivan Mládek a Banjo Band, Corb Lund
4.6. Žluté Lázně

The Dead South, Ivan Mládek a Banjo Band, Corb Lund - jsou skvělí interpreti v country stylu, kteří společně zahrají 4. června 2024 v pražských Žlutých lázních. Nezáleží na tom, jak definujete jejich hudbu – progresivní bluegrass, alternativní americana, country, nebo Folk a western. Důležité je, že je jejich fanoušci milují!
Kanadská kapela The Dead South je fenoménem napříč generacemi i žánry. Zvuk kytary, violoncella, banja, kopáku a mandolíny doplňují silné vokály, jejichž spojení je čistá hudební harmonie. Jejich album Good Company z roku 2014 a především song „In Hell I‘ll Be In a Good Company“ zabodoval v hitparádách v Evropě i Americe a nikdo se tak už nediví, že klip k tomuto songu má téměř 380 miliónů zhlédnutí.
Ivan Mládek a Banjo Band jsou legendární kapelou s originálním zvukem a humorem. Zakladatel, frontman, kapelník, zpěvák a hráč na banjo Ivan Mládek stojí za většinou repertoáru Banjo Bandu. Za svou kariéru napsal více než šest set písní a mnohé z nich zlidověly. Chytlavé písně protkané humorem a komické výstupy během jejich vystoupení jsou nezapomenutelné.
Kanadský country zpěvák a skladatel Corb Lund pochází z dlouhé rodinné linie rančerů z úpatí Skalistých hor. Jeho domov mu byl inspirací k tvorbě moderních kovbojských písní, které jsou protkané autentickým a svérázným humorem. Vydal jedenáct alb, z nichž tři jsou certifikovaná jako zlatá. Corbyho tvorba má celosvětově přes 260 miliónů streamů napříč platformami. Corb Lund vystoupí spolu se svou kapelou.

Tamikrest
6.6. Palác Akropolis

V červnu 2024 v Praze opět vystoupí kapela Tamikrest, která zazářila na Respect Festivalu 2022! Průkopníky pouštního blues, které vzniklo propojením elektrických kytar s hudbou Tuaregů ze Sahary, byli před 20 lety Tinariwen, a skupinu Tamikrest označuje kritika za jejich nástupce. K barevnosti jejich hudby přispívá fakt, že členové pocházejí ze 4 odlišných zemí: Mali, Nigeru, Alžírska a Francie. Skupina vznikla na křižovatce pouštních karavan Tidal v Mali, vzhledem k teroristickým útokům na Sahaře ale její členové strávili poslední léta v Alžírsku a Francii. Válečné zkušenosti i exil se do jejich hudby otiskuje jako koření, které výsledku dodává napětí i ostří. Jejich poslední album Tamotaït vznikalo ve Francii, jeho producent David Odlum natáčel mimo jiné s Glenem Hansardem či zmíněnými Tinariwen. Na albu hostovala slavná marocká zpěvačka HINDI ZAHRA i skupina tradičních hudebníků z Japonska. "Pouštní blues pro fanoušky odchované Pink Floyd či Can," referuje o albu britský časopis Mojo.
“Zatím ten nejtvrdší pouštní Rock… Hudba Tamikrest srší poctivou energií, která je téměř děsivá.” (Songlines)
Vlna zájmu o hudbu z Afriky v posledních dekádách vrhá mimo jiné i nové světlo na kořeny amerického blues. Když Ali Farka Toure (1939–2006), jeden z nejvýraznějších afrických kytaristů, slyšel nahrávky Johna Lee Hookera, prohlásil: “Tahle hudba je přece od nás.” Toure pocházel z Mali, jižního okraje Sahary, silný kulturní vliv zde měla hudba kočovného etnika Tuaregů, kteří jako vůdci karavan vytvářeli spojení mezi černošskou Afrikou a severní částí kontinentu. Díky nové generaci Afričanů, kteří hrají na elektrické kytary, oživuje americké blues místní hudební tradice. V oaze na jižním okraji Sahary vzniká Festival in the Desert, kde společně jamují místní hudebníci i hosté z Francie či Anglie včetně Roberta Planta. V tomto kontextu se rodí hudební žánr, zvaný pouštní blues, který v širokém spektru afrických stylů patří k těm neprůraznějším a nejsrozumitelnějším. Skupina Tinariwen vznikla roku 1979, na její úspěch navázaly desítky dalších sestav z Mali, Nigeru i dalších zemí Sahelu.
Vývoj žánru provází i zápas o kulturní identitu a přežití Tuaregů, kteří jsou etnicky spojeni se severoafrickými Berbery, a v zemích subsaharské Afriky, v nichž dominuje naopak černošská populace, se ocitli v pozici občanů druhé kategorie. Etnické napětí přispělo i k tomu, že třetí album skupiny Tamikrest se natáčelo v Čechách. Milan Cimfe, zvukový mistr studia Sono v Nouzově vzpomíná: “Původní plán byl natáčet v Mali, v hlavním městě Bamaku. Letět jsme měli v březnu 2012, předem jsme vyřizovali letenky a očkování. Den předtím než do mě doktoři píchli první injekci jsem dostal email s tím, že máme všechno zrušit, v Mali se chystá válka. Po týdnu korespondence výlet rušíme a pokoušíme se dostat kapelu do Evropy. Peter Weber, spolumajitel vydavatelství Glitterbeat, vynaložil obrovské úsilí, dokonce snad pomáhal některým členům kapely a jejich rodinám v emigraci, a nakonec se to podařilo. Tamikrest jsme u nás v Sonu natočili, smíchali a zmasterovali.”

Machine Head
10.6.

Legendární Machine Head, kteří bývají označováni za jednu z nejvlivnějších metalových skupin, vyráží na turné, jež kromě nejprestižnějších zahraničních festivalů zasáhne 10. června i Prahu. Přijedou „splatit dluh“ svým českým fanouškům za neuskutečněný koncert v roce 2020, který byl zrušen z důvodů pandemie. Ta jim ale paradoxně velmi dobře posloužila; nečekaně nabytý volný čas kapela využila k přípravě nového alba Of Kingdom And Crown – jedné z nejlepších desek v její historii!
Skupina Machine Head vznikla v americkém městě Oakland v roce 1992. Založili ji zpěvák a kytarista Robb Flynn a baskytarista Adam Duce poté, co se rozpadla Flynnova domovská formace Vio-Lence. Navzdory nesmlouvavým hardcoreovým kořenům se tvorba kapely vždy vyznačovala výraznou melodikou, pro kterou ji některá média začala později řadit mezi nu-metalové formace. Ať už jim je však přisuzována jakákoliv nálepka, nesporným zůstává jejich nezpochybnitelný vliv na historii metalové hudby. Její hladiny tato parta zčeřila a navždy poznamenala hned debutovým albem Burn My Eyes z roku 1994, které se stalo na pět let nejprodávanější deskou hudební stáje Roadrunner. Stejně charakteristickým rysem Machine Head je i jejich neustálý hudební progres, který potvrdilo i všech následujících devět alb. Zatím posledního přírůstku se jejich diskografie dočkala v roce 2022 v podobě desky Of Kingdom And Crown – prvního koncepčního alba v historii Machine Head. S ním kapela zabodovala nejen u svých příznivců, ale i nejvlivnějších metalových médií, která ji považují za návrat Machine Head v jejich nejlepší formě; magazíny Kerrang! i Metal Hammer ji pak shodně ohodnotily čtyřmi hvězdičkami z pěti.
Pražský koncert, který by měl přinést průřez tvorbou Machine Head, se uskuteční 10. června ve Foru Karlín. Vstupenky v ceně 1290 korun budou k dostání od 8. března od 11hod v sítích Ticketmaster a Ticketportal.

Respect Festival Open Air
15.-16.6. Štvanice

Respect FESTIVAL, 27. ročník, Praha – zóna tolerance plná hudby, rytmů, barev a chutí z celého světa. Respect Festival je nejpestřejší směsicí namíchanou ze známých, osvědčených hvězd i z nových, neméně kvalitních objevů. Respect Festival je věnován Karlu Schwarzenbergovi, který stál u jeho zrodu. Tvůrcem letošního vizuálu je František Skála.
Na Open Airu 15.-16. června vystoupí 10 kapel z 10 zemí světa. Z Izraele přijedou Voices of Yemen, kteří představí starobylé židovské rituály z jemenské pouště v produkci Shanira Blumenkranze (John Zorn, Yo-Yo Ma). Hypnotické basové riffy spolu s perfektní kombinací dubu, punku a globálních vlivů přiveze průkopník globální hudby a spoluzakladatel Public Image Ltd Jah Wobble a Invaders of the Heart. Mongolští Khusugtun předvedou syrové hrdelní zpěvy s polyfonií a rytmy cválajících koní. Africký kontinent letos zastoupí Buena Vista egyptské hudby El Tanbura a Bamba Wassoulou GrooveRock and roll a lovecké rituály z malijského regionu Wassoulou či marocké transovní rituály Gnawa v podání kvartetu Lifting Spirits, projektu na Respektu dobře známého kytaristy a producenta Justina Adamse s mistrovským marockým hudebníkem Mohamedem Errebbaa. Z Balúčistánu, křižovatky kultur na pomezí Pákistánu a Íránu přijede nová hvězda World music Ustad Noor Bakhsh. Tradiční estonskou citeru kannel představí inovativní minimalistické písničkářky Duo Ruut. Hudbu z tureckého Kurdistánu, kterou loni reprezentovala Meral Polat, tentokráte zastoupí nositel prestižní ceny německé gramofonové kritiky Ali Doğan Gönültaş. Tento pestrý lineup letošního ročníku doplní altfolkové duo The Breath z britských ostrovů, které tvoří výjimečná zpěvačka Ríoghnach Connolly a kytarista Stuart McCullum, člen Cinematic Orchestra.

Sobota 15.6.
Ustad Noor Bakhsh (Pákistán)
The Breath (Irsko, Velká Británie)
Khusugtun (Mongolsko)
Lifting Spirits – Justin Adams & Mohamed Errebbaa (Velká Británie, Maroko)
Jah Wobble and The Invaders of the Heart (Velká Británie)

Neděle 16.6.
Ali Doğan Gönültaş (Turecko)
Voices of Yemen (Izrael)
Duo Ruut (Estonsko)
El Tanbura (Egypt)
Bamba Wassoulou Groove (Mali)
Areál bude přístupný veřejnosti od 13:00, koncerty začínají od 14:00.

Alice Cooper
17.6. Enteria arena Pardubice

Alice Cooper v červnu V PARDUBICÍCH!
IKONA ROCKOVÉ HUDBY ZAHRAJE SVÝM FANOUŠKŮM 17. 6. V ENTERIA ARENĚ.
Legendární rockový hudebník Alice Cooper, který tento rok ohromil fanoušky svým úchvatným vystoupením
se skupinou Hollywood Vampires v Brně, se chystá znovu zavítat do České republiky. V příštím roce přivítá
své fanoušky v pardubické enteria Areně.
Alice Cooper, pravým jménem Vincent Damon Furnier, je známý svými provokativními vystoupeními
a jedinečnými scénickými triky, které z něj udělaly ikonu rockové hudby. Jeho kariéra začala v šedesátých
letech a během následujících desetiletí představil světu řadu hitů, jako jsou "School's Out", "Poison" nebo
"No More Mr. Nice Guy".
Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost vidět živou legendu na vlastní oči a zažít atmosféru, kterou dokáže
vykouzlit pouze Alice Cooper.