The Klezmatics

Datum akce: 
26. 10. 2016
Interpret: 

The Klezmatics
hrají vzrušující, v židovství zakořeněnou hudbu 21. století v aranžmá a složení, které kombinuje židovskou identitu a mystiku se současným postmoderním estetičnem. Od roku 1986 oslavují extatickou povahu židovské hudby tvorbou hudby, která se stává divokou, spirituální, hloubavou a taneční. Jsou známí jako nejnápaditější a nejdobrodružnější klezmer skupina na světě.

Skupina vznikla v newyorské East Village. V různých obdobích v ní hráli například trumpetista Frank London, houslistky Lisa Gutkin a Alicia Svigals či klarinetisté David Krakauer a Margot Leverett. Své první album nazvané Shvaygn = toyt kapela vydala roku 1989. Později následovala řada dalších alb. Roku 2012 kapela získala italské ocenění Premio Tenco.
Klezmatics mají jeden z nejdivočejších přístupů ke klezmeru. Přestože jejich hudba je silně ovlivněna nahrávkami Abe Ellsteina a Dave Tarrase, jejich texty komentují nejrůznější politické a sociální otázky. Klezmatics patří mezi skupiny, které mají radikální židovské kořeny." Původní členové Klezmatics - Dave Lindsay (baskytara), Rob Chavez (klarinet), Alicia Svigals (housle) - byli přijati na základě inzerátu ve Village Voice v roce 1985. Trumpetista Frank London se připojil ke kapele brzy poté. Během několika týdnů se skupina rozšířila o Lorina Sklamberga (zpěv, akordeon), Margot Leverett (klarinet) a Davida Lichta (bicí). Zpočátku vystupovali pod názvem "Hortzeplotz," ale brzy se přejmenovali na Klezmatics.
Za téměř 30 let své existence skupina prošla celou řadou personálních změn. Vždy si ale udržovala dobrodružného ducha a objevovala nové přístupy k dědictví klezmer hudby.
V roce 2007 Klezmatics získali díky nahrávce Wonder Wheel cenu Grammy za nejlepší světové hudební album.

Matt Darriau - kaval, klarinet, saxofon. Působil s Klezmatics od vydání debutového alba, Shvaygn = Toyt v roce 1988, ale až v r. 1995 se stal oficiálním členem kapely. Mattova integrace do skupiny byla vyvrcholením jeho osobní a hudební cesty, která se začala v Indianě, kde vyrostl v bohémské domácnosti, kde jeho otec organizoval mezinárodní folklorní taneční party s izraelskou, balkánskou, řeckou a skandinávskou taneční hudbou. Darriau, který sám sebe nazývá "hudebním polyglotem," byl v první řadě jazzovým fanouškem. Jakmile dorazil do Bostonu, kde navštěvoval New England Conservatory, začal hledat ve světové hudbě novou inspiraci. klezmer, balkánská a keltská hudba byly a jsou dodnes pro Matta tvůrčím odbytištěm. Matt hraje irskou, balkánskou, klezmer muziku a Jazz a vede vlastní balkanský rytmus kvartet, Paradox Trio. Tvoří hudbu pro tanec, divadlo a film. Kromě Klezmatics spolupracoval s Guntherem Schullerem, Elliottem Sharpem, Marcem Ribotem, Georgem Schullerem, Markem Feldmanem a mnoha dalšími.
Mezi jeho nedávné projekty patří např. Yo Lateef, jazzový kvintet inspirovaný hudbou a odkazem Yusefa Lateefa, recyklovaný Waltz Orchestra a Disastro TOTALE s Jurijem Lemeshevem z Gogol Bordello. Darriau v New Yorku a na světových scénách také nahrával a hrál s Davidem Byrnem, Marcem Ribotem, Roberto Rodriguezem, Itzhakem Perlmanem, Kenem Butlerem, Ben Folds Five a mnoha dalšími.
Matt Darriau byl časopisem Jazziz označen za jednoho z nejvlivnějších jazzových hudebníků posledních 15 let pro přínos balkánských rytmů a melodií do jazzu.

Lisa Gutkin – housle, zpěv. Je poslední, která přišla v r. 2002 do Klezmatics, jako houslistka a zpěvačka, aby se skupinou nahrála album Rise Up! Shteyt Oyf! Do kapely ji přivedl Matt Darriau, s nímž hrála v keltské kapele Kolotoč. Klezmatics byli pro Lisu přirozeným domovem. Vyrůstala na klasických houslích a pak bluegrass, irské muzice a celé řadě dalších mezinárodních stylů s písničkáři. Původně chTěla hrát pouze irskou hudbu, ale Klezmatics byla tak fantastická kapela a staré nahrávky ji uchvátily, takže se rozhodla výzvu Klezmatics přijmout. Brzy získala pro tuto hudbu cit, ale trvalo mnoho let, než poznala, že klezmer hluboce pochopila. Ve skutečnosti zakotvení v Klezmatics reprezentovalo pro Lisu něco osobního. K jidiš ji přivedli její prarodiče. Lisa se narodila v Brooklynu do hudební rodiny, od 8 let již hrála v orchestru. V mládí dělila své hraní mezi irskou hudbu, bluegrass a Rock. Pak se dál vzdělávala na Bachelor of Music, obor klasické housle, na Aaron Copland v Queens, NY. Její projev upoutal pozornost komunit mezinárodní a lidové hudby. Lisa začala hrát s celou řadou umělců z jihoitalského hudebního divadla, se skupinou Giullari di Piazza Amigos del Tango, Waverly Consort a jako součást Fast Folk Collective, s písničkáři, jako Suzanne Vega, Shawn Colvin a Roches. Její rozmanitost a improvizační schopnosti ji dovedly k četným vystoupením s umělci jako je John Calem, Steeleye Span, Jane Siberry,Tommy Sands, John Whelan, Steve Cooney a Cathie Ryan. Lisa komponuje i pro film, rozhlas, televizi a divadlo. Stala se tváří Klezmatics na obrazovkách. Lisa také vede na folklorních festivalech i jinde mistrovské kurzy a účastní se různých uměleckých campů.

Frank London - trubka, klávesy. Je spoluzakladatelem Klezmatics (r.1986). Frank hraje na trubku a klávesové nástroje, zpívá a napsal mnohé z nejpopulárnějších písní Klezmatics. Svou virtuozitou přispěl k úspěchu stovek koncertů a nahrávek nejrůznějších muzikantů a skupin (Iggy Pop, Pink Floyd, Youssou N'Dour, La Monte Young, Allen Ginsberg). Má na svém kontě 30 sólových nahrávek a vystupoval na více než 400 CD. Mezi jeho současné projekty patří taneční a divadelní představení Salomé the Yiddish-opera-in-a-Cuban-nightclub Astro-Hungarian band Glass House Orchestra atd. Pravidelně se objevuje na newyorských špičkových klubových scénách a hudebních festivalech, píše pro divadlo, film i taneční představení. Spolupracoval s palestinským houslistou Simonem Shaheenem, učil židovskou hudbu v Kanadě, na Krymu a působí i jako producent nahrávek např.alžírského pianisty Maurice el Medioni. Spolupracoval i na soundtracku „Sex and the City“. Je známý především pro jeho propagaci současné židovské hudby. Frank London vystudoval New England Conservatory (afro-americká hudba). Když se usadil v Bostonu, hrál s různými skupinami, např. s klezmer Conservatory, v haitské kapele Volo-Volo, v salsa kapele Los Hermanos Pabón. V r. 1985 přesídlil do New Yorku. Mezi jeho projekty mezinárodně uznávané patří Folk-opera A Night In The Old Marketplace, Davenen pro Pilobolus a Klezmatics. V současné době je mimo jiné uměleckým ředitelem KlezKanada.

Paul Morrissett - basa, tsimbl. Morrissett je zanícený sběratel nástrojů východní Evropy a Skandinávie a také hráčem na tyto nástroje. Studoval u mnoha mistrů jejich tradic. Kromě tsimblu, který je podobný cimbálu, hraje na hardangerské housle, housle, nyckelharpu, gadulku, baskřídlovku, akordeon a tamburašku. Byl instruktorem četných hudebních campů. Je lektorem anglických country tanců. Morrissett má dlouhodobé zkušeností s touto uměleckou formou. Je to hudba jeho dětství. Jako dítě byl mezinárodním folklorním tanečníkem. Než nastoupil do Klezmatics, učil se také hrát na klavír. Navštěvoval postgraduální studium, pak se přestěhoval do New Yorku, kde začal pronikat do různých druhů hudby, převážně balkánské a nordické. Pak začal hrát na baskytaru a jako basista dostával víc práce. Když předchozí baskytarista Klezmatics odešel, oslovil ho Lorin Sklamberg, jeden ze spoluzakladatelů skupiny. Paul připouští, že nebyl v žánru klezmer dobře zběhlý, ale rychle se do něho ponořil.

Lorin Sklamberg – sólový zpěv, akordeon, kytara, piano. Je spoluzakladatelem a frontmanem skupiny The Klezmatics. Jeho hlas je označovaný za éterický a smyslný, který dokáže vhánět slzy do očí. Do světa židovské hudby byl zasvěcen již v 15ti letech, když spoluzaložil kapelu Rimonim, se třemi spolužáky na hebrejské škole v Kalifornii. Poté, co poznal klezmer, začal Lorin hledat skladby tohoto žánru. Na počátku 80. let byl schopen začlenit klezmer do hudby, s níž vystupoval. Studoval na dvou kalifornských univerzitách. Zabrousil do opery, amerického folku popu i hudby Balkánu a východní Evropy. Vedle účinkování ve čtyřech poloprofesionálních etnických souborech písní a tanců studoval zpěv, kytaru, akordeon a oud a působil jako kantor na USC Hillel House a Los Angeles.Na písně jidiš jej přivedl Michaelem Alpert. V r. 1983 Lorin zamířil na východ. Věnoval se řadě oborů. Pracoval také pro Yivo Institut, pro Jewish Research téměř 20 let. Po 14 let působil jako koordinátor KlezKamp, The Yiddish Folk Arts. Klezmatics zůstávají pro Lorina hlavním hudebním angažmá, přestože má i několik vedlejších projektů, např. zkoumání jidiš a irské písně tradice. Lorina můžeme slyšet na 50 CD, také skládá a hraje pro film, tanec, divadlo i cirkus, produkuje nahrávky a přednáší v Londýně a Paříži, Kyjevě a Petrohradě.

Richie Barshay - perkuse. Richie se nejvíce proslavil jako člen Herbie Hancock kvartetu (2003). Etabloval se svým melodickým hlasem. Podle časopisu Jazz Times je ovažován za "sledovaného hráče" s nabitým programem se špičkovými umělci jako je Hancock, The Klezmatics, Kenny Werner a Chick Corea atd. Nyní se po několikaletém působení na bostonské hudební scéně usídlil v New Yorku. Začal hrát Jazz a Afro-latinskou hudbu. Během svého mládí značně rozšířil své zaměření o indickou hudbu, která byla inspirující pro jeho debutovou nahrávku (2005) Homework a začátek jeho nové kapely, The Richie Barshay Project.

The Klezmatics - Man in a Hat

The Klezmatics se vrací do Prahy a to tentokrát v rámci turné k 30. výročí existence kapely

Matt Darriau - kaval, klarinet, saxofon;
Lisa Gutkin - housle, zpěv;
Frank London - trubka, klávesy;
Paul Morrissett - kontrabas;
Lorin Sklamberg - sólový zpěv, akordeon, kytara, piano;
Richie Barshay - bicí, perkuse

vstupenky za 350,- Kč - přízemí / 400,- Kč - balkon si můžete objednat na emailu: [email protected]