Terry Lee Hale

Datum akce: 
11. 10. 2016
Interpret: 
Styl hudby: 

Necelé tři roky po vyprodaném koncertě v pražském divadelním café Potrvá se proslulý americký trubadúr Terry Lee Hale vrací na místo činu. Tentokrát přijede se skvělým novým albem Bound, Chained, FetteRed, které natočil ve spolupráci s italským všeumělem Antoniem Gramentierim, jenž ho také bude na současném evropském turné doprovázet. Gramentieri je blízkým spolupracovníkem Howe Gelba (Giant Sand), Huga Race nebo Dana Stuarta (Green on Red) a letos ohromil publikum festivalu Colours of Ostrava v čele své kmenové kapely Sacri Cuori. Návštěvníky pražského koncertu čeká chytlavá roots americana s výlety do světa blues a country!

Hudební tvorba Terryho Lee Halea je orientovaná na tradiční americkou hudbu; originální směs blues, country a americany podává s ohromnou vášní a neutuchajícím elánem. Koncem 80. let byl jednou ze zásadních postav košaté scény amerického severozápadu; jako velký nadšenec, provozovatel klubu v Seattlu a hlavně nezávislý promotér velkou většinu důležitých skupin pozval do města právě on. Ne nadarmo se mu tehdy přezdívalo ‘otec grunge’. Spolu s takovými jmény jako Mudhoney, Tad, Soundgarden, Screaming Trees nebo Nirvana se také jako jediný písničkář objevil na zásadní kopilaci Sub pop 200, jež pro svět definovala tamní scénu. Zde uvedená skladba Dead Is Dead je stále jedinou jeho písní, která kdy vyšla u americké nahrávací společnosti. Všechny ostatní nahrávky vydal u evropských labelů, většinu pak u německé společnosti Glitterhouse. Ta ovšem velice úzce s americkými vydavateli spolupracuje a kde vydávají například také další důležití zástupci ryze americké hudby jako například Wovenhand nebo Slim Cessna’s Auto Club.

Terry Lee Hale nikdy nebyl hvězdou v pravém slova smyslu, stále ale zůstal velice důležitou postavou, na níž většina kolegů hudebníků vzpomíná jako na jednu z hlavních inspirací. Tajný svatý ‘generace X’ neúnavně kočuje Evropou křížem krážem, většinou sám se svou kytarou Stellou, ale často také jako předskokan slavnějších jmen např. The Walkabouts. Nebo vzpomeňme, jak v roce 1997 vystoupil v pražském Paláci Akropolis coby speciální host prvního zdejšího koncertu The Jon Spencer blues Explosion.

Zatímco album The Long Draw, s nímž se představil v Praze naposledy, bylo orientováno spíše rockovým směrem, na novince Bound, Chained, FetteRed se obrací zpět ke svým kořenům. Žhavou kombinaci tradičních country halekaček a venkovského blues umně doplňují tóny steel kytary a kláves, vše v delikátní produkci Antonia Gramentieriho. Ten se po letním vystoupení se svými Sacri Cuori na festivalu Colours of Ostrava vrací do ČR v krátkém čase již podruhé, aby se zde začátkem listopadu ukázal nanovo, kdy bude s kompletními Sacri Cuori doprovázet známého australského barda Huga Race.

Přidat komentář