Mamar Kassey

Datum akce: 
26. 10. 2015
Interpret: 
Styl hudby: 
Místo: 

Africký groove z míst kde se zrodilo blues

Západoafrické státy Niger, Senegal a Mali tvoří magický trojúhelník s tisícem hudebních příchutí. Oblast je srdcem africké hudební scény a domovem velikánů jako Salif Keita, Youssou N'Dour či Mory Kante. I když zpěvák a flétnista Yacouba Momouni z Nigeru patří do stejné hudební rodiny, jeho hudba se od spřízněných stylů podstatně liší. Zvuku tentokrát nedominují harfu připomínající zvuky kory, typické pro Mali, ale flétna ovládaná s virtuozní lehkostí v nadzvukovém tempu. Jeho skupina Mamar Kassey hraje bez bicí soupravy, rytmický tep vytvářejí jen autentické africké perkuse jako mluvící buben. Hudbu tvrdí další lokální nástroj, loutna kamelengoni, považovaná za sestřenici baskytary. Hráči patří k elitní veteránské generaci, poslední album Taboussizé vyšlo mimo dosah komerčních vydavatelství na nezávislé značce z Bretaně.

Skupina Mamar Kassey své jméno zvolila podle legendárního válečníka, který v 16. století rozšířil africké impérium Songhai směrem na sever. Zdejší hudba čerpá z magických nočních písní z kraje Wassoulou, které měly mužům přinést štěstí při nadcházejícím lovu.

Hudba západoafrických zemí má u světového publika silný ohlas i díky historickým souvislostem. Především odtud pocházeli otroci dovážení do Spojených států, muzikologové tvrdí, že právě v tomto regionu má své kořeny blues i další černošské styly. Autentická hudba z Nigeru a sousedních zemí je díky tomu pro současné publikum daleko srozumitelnější, než styly z jiných částí Afriky. Celá oblast byla navíc po staletí tavícím kotlíkem dalších kultur, které sem pronikají přes Saharu. Hudba černých Afričanů se tu mísí s arabskými vlivy ze severu i s hudbou Tuaregů, kočovných vůdců karavan, která je dnes známá jako pouštní blues.

Široký pás území pod Saharou označovaný jako Sahel prošel před koloniální érou úchvatnou historií. Ve středověku se tu vystřídalo několik prosperujících afrických říší, které své bohatství čerpaly z obchodu se solí i zlatem. Jedním z center bylo město Gao na řece Niger. Ve vrcholném období mělo
70 000 obyvatel, žili zde obchodníci, spekulanti, bankéři, právníci, bylo cílem poutníků. Přístav pojal 1 000 člunů a 400 nákladních lodí, město chránila armáda 24 000 Touaregů, zvaná Saharská garda. Karavany přicházely z Káhiry, Tripoli, Alžíru, Tunisu, Marrakeše, Fezu, a dovážely zbraně z Damašku, hedvábí z Benátek, tkaniny ze Syrie, vyváželo se zlato, sůl, slonovina, i otroci.

Dnes je Západní Afrika bohatá na silné hudební osobnosti. Lovecké melodie z kraje Wassoulou ve světě zpopularizovala Oumou Sangare, jedna z nejrespektovanějších afrických zpěvaček. Na epické zpěvy z africké historie navazuje Salif Keita, zpěvák který svůj původ odvozuje od středověkého sjednotitele západoafrických národů, legendárního císaře Sunjata Keity. A moderní kytarový styl, který je základem "pouštního blues", vytvořil dnes už nežijící Ali Farka Toure. Na jeho odkaz navazuje o generaci mladší kytarista Bombino. Členové Mamar Kasey v této mosaice získali zcela unikátní pozici, propojili rychlé taneční rytmy s atypickou kombinací flétny, perkusí a strunných nástrojů. Nad věčně pulsujícím a neustále proměnlivým pletivem rytmů a melodií se vznáší zcela jedinečný zpěv, který zní jako gejzír medu kořeněný pepřem.

O afterparty se postará DJ Yukimura (Mustakillah Sound).