Herbie Hancock

Datum akce: 
9. 11. 2017
Interpret: 
Místo: 
Festival: 

Pianista, skladatel a producent Herbie Hancock je nefalšovanou ikonou moderní hudby. S pečetí kvality jej na vlastní cestu vyslal Miles Davis a nikdy nelitoval. Herbie se do historie hudby opakovaně zapisuje jako stěžejní kreativní element a inspirátor celé řady pokračovatelů včetně některých protagonistů letošních Strun podzimu.

Hancock se narodil v Chicagu v roce 1940 a už jako dítě se projevoval jako klavírní génius: Mozartův klavírní koncert přednesl s Chicago Symphony Orchestra ve věku pouhých jedenácti let. Jazz začal hrát na střední škole pod vlivem Oscara Petersona a Billa Evanse.
Pro pravověrný jazzový svět Herbieho objevil v roce 1960 trumpetista Donald Byrd. Po dvou tovaryšských letech debutoval u vydavatelství Blue Note úspěšným albem Takin‘ Off a hned si připsal první nesmrtelný hit Watermelon Man.

V tomtéž roce jej přizval Miles Davis do svého druhého legendárního kvinteta, aby zanechal hluboký otisk v jazzových dějinách prostřednictvím organické souhry s kolegy v kapele i početných stylotvorných nahrávek patřících do zlatého fondu moderního jazzu. Paralelně zabodoval sólovými a dnes již klasickými alby Maiden Voyage, Empyrean Islands nebo Speak Like a Child. V roce 1966 složil hudbu ke kultovnímu filmu Michelangela Antonioniho Zvětšenina a nebývalý ohlas díla vedl k následné Hancockově úspěšné skladatelské kariéře ve filmu a televizi.

Po odchodu od Milese Davise dal Herbie dohromady vlastní kapelu s názvem Headhunters a v roce 1973 nahráli eponymní album. Díky hitovému singlu Chameleon se stalo prvním platinovým albem v jazzovém ranku. Nadále také koncertoval a nahrával s jazzovými umělci, s kapelou VSOP i v duu s Chickem Coreou nebo Oscarem Petersonem a v roce 1980 i nastupující hvězdou Wyntonem Marsalisem. V roce 1983 Herbie opět vybočil ze zavedených jazzových kolejí a vyprodukoval platinové album Future Shock. Singl Rockit otřásl tanečními i R&B hitparádami a získal cenu Grammy za nejlepší instrumentální R&B skladbu. V roce 1986 získal Herbie Oscara za hudbu k filmu ‚Round Midnight, ve kterém se objevil i jako herec.

Po dobrodružném a objevném hudebním projektu Dis Is Da Drum vytvořil all-star kapelu, která v roce 1996 natočila cenou Grammy ověnčenou nahrávku The New Standard. V roce 1997 následovalo album intimních duetů s Waynem Shorterem 1+1. Rok 1998 byl ve znamení nahrávání a vydání alba Gershwin´s World, na kterém se podíleli i Joni Mitchell nebo Stevie Wonder a jež získalo dvě ceny Grammy.

Na albu Possibilities vydaném v roce 2005 spojil Herbie tvůrčí síly s mnoha populárními umělci, mezi nimiž nechyběli STING, Annie Lennox, Christina Aguilera, PAUL SIMON nebo Carlos Santana. O dva roky později vydal Hancock vyspělou a krásnou desku River: The Joni Letters, jejímž prostřednictvím vzdal hold dlouholeté přítelkyni a spolupracovnici Joni Mitchell. Album získalo tři ceny Grammy, včetně nejvýznamnější kategorie album roku. Herbie je jedním z mála jazzových hudebníků, jimž se této cti dostalo.

V roce 2010 vydal Hancock další ceněné CD The Imagine Project a na slavnostním udílení cen Grammy bral gramofonky za nejlepší popovou spolupráci a nejlepší improvizované jazzové sólo. Projekt Imagine se nahrával ve studiích po celém světě a nabízí hvězdné obsazení v čele s Jeffem Beckem, Sealem, Pink a dalšími.

Jen těžko bychom našli umělce, který by měl výraznější vliv na akustický i elektrický Jazz a R&B než právě Herbie Hancock. Sám nesmrtelný Miles Davis řekl ve své autobiografii: „Herbie dokázal po Budu Powellovi a Theloniu Monkovi posunout jazzové piano o krok dál a dodnes jsem neslyšel nikoho, kdo by po něm dokázal přebrat štafetu.

Herbie Hancock, James Genus,Trevor Lawrence. Jr., Terrace Martin